Nem adta fel annyi katás vállalkozás, mint amennyire számítani lehetett

Bárhogy is propagálta a Pénzügyminisztérium, a kiva szerinti adózás egyáltalán nem lett vonzó.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei év nagy fordulatot hozott a kisadózó vállalkozások tételes adója szerint működő vállalkozások életében, a jogszabályok szigorításával például már 3 millió forint felett belép a 40 százalékos büntető kata-tétel, ha egyetlen kifizetőtől származik a bevétel. Ebben az esetben a kifizetőnek kell megfizetnie az extra adót (az általánosságban havi 50 ezer forint kata megfizetése továbbra is a vállalkozót terheli).

Kép: SXC

Lapunk március 8.-án kérdésekkel fordult a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, hogy megtudjuk, mennyien maradtak katások az új évben, és hogy alakult az összetételük vállalkozási forma szerint. A NAV ma reggel küldte el a válaszait, ebből megtudtuk, hogy jelenleg 429 848 katás vállalkozást tartanak nyilván, ebből 394 803 az egyéni vállalkozások száma, és 35 045 a társas vállalkozásoké. Vagyis a számok azt mutatják, hogy nem volt akkora a lemorzsolódás, mint amire a tavalyi törvénymódosításkor számítani lehetett. Több vállalkozói szervezet is sürgette a változások későbbre tolását, tekintettel a koronavírus-járványra, ám ez nem hatotta meg a kormányt.

Erre vonatkozó kérdésünkre azt is elárulta az adóhatóság, hogy tavaly a második félévben - nyilván a törvényi szigorítások hatására - a katából kilépő, más vállalkozási formát választók száma 3736 darab volt. Ezek meghatározó hányada, 87,7 százaléka ment át az szja-törvény alá, 11,3 százalékuk a társaságiadó-törvény szerint adózást válaszotta, és mindössze 1 százalékuk találta vonzóbbnak a kisvállalati adót (kiva) - amit pedig a legjobban propagált a múlt évben a Pénzügyminisztérium. (Az elutasítottság oka, hogy szemben a katával, a kiva azon vállalkozásoknak jó, amelyek magas bérköltséggel működnek.)

Rákérdeztünk arra is, hogy mennyi katás szüntette be véglegesen a működését a múlt évben. A NAV válasza szerint 2020 második félévben 14 803 katás szüntette meg tevékenységét, vagy van folyamatban a felszámolása.

Végül még arról tájékoztatta munkatársunkat az adóhatóság, hogy a NAV valamennyi foglalkoztatónál ellenőrzi a katás szerződéseket.

Micsoda véletlen!

A NAV-nak az alábbi kérdéseket küldtük el, mint jeleztük, március 8.-án:

- A legfrissebb statisztika szerint mennyi vállalkozás adózik a KATA szerint, ebből mennyi az egyéni vállalkozás, mennyi az egyéb?

- Idén kiemelt ellenőrzésekre számíthatnak a KATA szerint adózók, vagy tevékenység szerint szűri ki a kiemelt ellenőrzésben részesülőket a NAV?

- Az idei évvel mennyi volt KATÁS-s választott más adózási formát? Hogyan oszlik meg a különböző adózási formák (társasági adó, KIVA, ekho, stb) között a választásuk? Mennyi volt KATÁS-s szüntette meg tevékenységét?

Ezt azért tartottuk fontosnak bemutatni, mert ma - amikor tehát bő két hét után megkaptuk a NAV válaszait - a Magyar Nemzetben a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára, Izer Norbert kísértetiesen hasonló logika mentén nyilatkozott a katásokról, bemutatva, hogy jelenleg mennyien katáznak, mennyien tartoznak közülük az egyéni vállalkozások közé, és tavaly mennyien fejezték be működésüket, illetve váltottak más adózási formára. Annyi a különbség a nekünk küldött válaszok és a kormánypárti lapnak adott tájékoztatás között, hogy a darabszámok valamelyest - egy-két ezerrel - magasabbak utóbbi esetében. Vagyis más időpontokban történhetett az adatok lekérése. Egyebekben azon ritka pillanatok egyikének vagyunk a tanúi, amikor ugyanarra a srófra járt két szerkesztőség szakújságírójának az agya.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo