Nem minden mikromobilitási eszköz érintett a törvénymódosítás szerint, a kötelező biztosítást azokra az eszközökre kell kötni, amelyeknek a tervezési sebessége meghaladja a 25 kilométer per órát, vagy 25 kilogrammnál nehezebbek és a legnagyobb tervezési sebessége meghaladja a 14 kilométer per órát.
10 ezer alatt, 100 ezer felett – erős a szórás
„Pontos nyilvántartás nincs a magyarországi flottáról, így nehéz konkrét adatokat mondani arról, hány járműre kell majd biztosítást kötni július közepétől. Becsléseink szerint 30-40 ezer eszköz lesz érintett. Minden biztosítónak, amelynek már van kötelező felelősségbiztosítása, ki kell terjeszteni a szolgáltatását a mikromobilitási eszközökre, így például a rollerekre is. Ezek a biztosítók már kidolgozták a konstrukciókat” - mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója.
A szakember szerint a díjak között jelentős különbségek vannak, a legolcsóbb biztosítás bőven 10 ezer forint alatti összeget jelent, a legdrágábbakért pedig több mint 100 ezer forintot, akár több mint 300 ezer forintot is kell fizetni.
„A segédmotoros kerékpárok biztosítási díjai alapján a Netrisk már előzetesen is úgy becsülte, hogy a mikromobilitási eszközök átlagos biztosítási díja 8-10 ezer forint körül lehet majd. A biztosítók meghirdetett áraiból azt látjuk, hogy a legtöbb biztosító valóban ide is árazott. Viszont van néhány olyan szolgáltató, amely - valószínűleg a nemzetközi gyakorlatot követve vagy a túlzott kockázatot látva - jelentősen magasabb, 100 ezer Ft feletti, sőt akár 300 ezer forintot meghaladó díjat hirdetett a rollereknek. A Netrisk várakozása, hogy ezek az árak közeledni fognak egymáshoz” – tette hozzá Besnyő Márton.