Nagyon sokan bíznak Orbán terveiben

10 pontos emelkedést követően jelenleg 6 ponton áll a mikro-, kis- és középvállalkozások elkövetkezendő egy évre vonatkozó várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index értéke. A változás mögött az új kormány terveihez kapcsolódó optimizmust találjuk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai, 2 milliárd éves árbevétel alatti vállalkozások várakozásait 2004 óta jelző mutató története során mindössze második alkalommal áttörte a nulla szintet, és jelenleg 6 ponton áll. „A vállalkozások továbbra is optimisták a kormányzat vállalkozásbarát gazdaságpolitikáját illetően, ugyanis hatéves rekord szintre emelkedett a kkv bizalmi index. Az index értékét legnagyobb mértékben a kormányzati gazdaságpolitikára, illetve a közterhekre vonatkozó pozitív várakozások emelték" - kommentálta az adatokat Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

„A június 8-án bejelentett kormányzati intézkedéscsomag, ezen belül is annak a kisvállalkozásokat leginkább érintő része - a társasági adókulcs csökkentése, a kkv-kat terhelő úgynevezett kis adók egy részének eltörlése, a beruházások során szükséges engedélyezési eljárások egyszerűsítése, valamint az uniós kkv pályázati lehetőségek javítása - egyértelműen pozitív fogadtatásra talált a kkv-k körében" - magyarázta Németh László.

Mindez a számok nyelvén

A kutatás során megkérdezett 700 cégvezető 63%-a véli úgy, hogy a kormányzat az elkövetkezendő egy évben vállalkozásbarát gazdaságpolitikát fog folytatni, szemben az előző negyedéves eredményekkel, ahol a válaszadók kevesebb, mint fele gondolta ugyanezt. Ezzel összecseng az is, hogy a cégvezetők közel fele (48%) várja a vállalkozását érintő közterhek csökkenését, míg negyedük stagnálásra számít, és csupán 16%-uk számít azok növekedésére.


77 százalék növekvő bevételekkel számol

Az index rekord szintjéhez a gazdaságpolitikára és a közterhek változására vonatkozó részindexek nagy, 16,5 pontos illetve 28 pontos ugrása járult hozzá leginkább, de a pozitív várakozásokat jól tükrözi, hogy ezeken kívül is szinte minden részindex, így a kkv-k szempontjából döntő jelentőségű vevői kapcsolatok változását jelző részindex is, pozitív irányba mozdult el.

A megkérdezett cégvezetők pozitívan ítélik meg vállalkozásuk várt pénzügyeit is, hiszen a vállalkozások 77%-a növekvő árbevételt prognosztizál. Az elkövetkezendő egy évben átlagosan 6,6%-os árbevétel bővülést és 4,5%-os nyereségnövekedést terveznek a hazai kkv-k.

A statisztika még mást mutat

Júniusban rekord beállítással 8877-re emelkedett az első félévben fizetésképtelenség miatt bedőlt cégek száma, így ebben az időszakban összességében 15 százalékkal több cég felszámolását tették közzé, mint egy évvel korábban - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Júniusban 1682 felszámolási eljárás indult, ez mindössze 14-gyel marad el a mindenkori negatív rekordtól, és 40 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Júniusban 1682 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ezzel minden idők második leggyászosabb hónapja lett az idei nyárelő. „Mindig hangsúlyoztuk, hogy a cégek számára a válság nem akkor ér véget, amikor növekedésbe fordul a GDP, mert az utóbbi időszakban megrendült likviditású vállalkozások ebből már nem tudják kivenni a részüket - mondja Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.

Szerinte azok a vállalkozások, amelyek 2008-ig kedvező feltételek között részben hitelből növekedtek, zömmel felélték tartalékaikat, mert a csökkenő megrendelés állomány mellett az adósság törlesztése is gondot okozott. Erre kényszerű elbocsátásokkal és a kapacitások leépítésével reagáltak a megszorult társaságok, amelyek így most nem tudják kivenni a részesedésüket a növekedésből. „A rendkívül pozitív külkereskedelmi statisztika azt támasztja alá, hogy főleg a nagy exportőr cégeken alapul a megindult növekedés, és ennek kedvező hatása még nem érte el a kkv-k szintjét - mondja az Opten igazgatója.

Júniusban 1107 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok saját elhatározásból, ez 10 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. A félév egészében azonban más a helyzet, a 7265 végelszámolás 8,5 százalékos növekedést jelent 2009 azonos időszakához képest. Csorbai szerint a júniusi alacsony értékből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, de érdemes figyelni a következő hónapok statisztikáját, mert immár második hónapja több céget alapítanak Magyarországon, mint a megelőző év azonos időszakában. Ez az igazgató szerint részben az ügyeskedők ismételt színre lépéséből adódik, de ha a növekedés üteme dinamikussá válik, az mindenképpen biztató jel lehet a jövőre nézve. A jelek szerint azonban erre még várni kell, júniusban ugyanis 3248 új céget jegyeztek be, ami mindössze 2,5 százalékos növekedés, a félév egészében pedig 22655 társaságot alapítottak, ami 5 százalékkal kevesebb, mint 2009 első felében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo