A termelési index értéke 52,5, ami 1,0 százalékponttal kisebb, mint a márciusi index volt, így az e havi kibocsátás továbbra is elmarad az előző években megszokottól (az előző három év azonos időszakainak átlaga: 57,3). A rendelési index értékének jelentős növekedése kedvezően alakította a Beszerzési Menedzser Index értékét, azonban a többi indexre gyakorolt hatása ebben a hónapban még nem tapasztalható. A következő hónapra valószínűsíthető a termelés és beszerzési mennyiség felfutása, hiszen az e havi jelentős rendelésnövekedés kielégítése mellett jelentősen csökkentek a készletek. Amennyiben tehát a készletfogyás és a rendelésnövekedés nem azonos mértékű, a következő hónapra növekedés várható.
A beszerzési árak növekedése tovább mérséklődött az előző hónaphoz képest. A január – áprilisi időszakot tekintve is az index átlagos értéke (53,6) jóval kisebb, mint az előző években volt.
Az export és az import index egyaránt növekedést mutat. Az indexértékek 2,0 százalékpontot meghaladva nőttek márciushoz képest. A kedvező külpiaci tendenciák továbbra is érvényesek. Az ágazatok közül a legnagyobb exportnövekedés a kohászatot jellemzi (63,6).
A foglalkoztatási index értéke 0,5 százalékponttal csökkent a márciusi értékéhez képest. A feldolgozóipart tehát továbbra is az alkalmazotti létszám csökkenése jellemzi, bár a vállalatok 80,0 százaléka a foglalkoztatottak számának változatlanságát jelezte. Az ágazatok szerinti indexek kedvezőbb képet mutatnak, melyek szerint létszámcsökkenés csak a vegyiparra, kohászatra és a gépiparra jellemző.
Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek szerint áprilisban a nem fém ásványi termékek ágazat teljesített a legjobban, a múlt havi csökkenés után az index értéke itt 62,2. Az előző hónaphoz képest nagyobb növekedés jellemzi a gépipart (55,3) és az élelmiszeripart (54,4), csökkent a növekedés a faiparban (56,5) és a kohászatban (51,6), visszaesését csak a vegyipar indexe mutat (46,4). A regionális BMI-k két régióban jeleznek csökkenést, a Nyugat-Dunántúlon (46,3) és Észak-Magyarországon (47,5), az ország többi részén növekedés tapasztalható. Úgy, mint az előző hónapban, a Központi körzet növekedése a legnagyobb (61,8). Ezt megközelíti a múlt hónapban csökkenést mutató Észak-dunántúli régió áprilisi indexe (59,4).
Nagyobb növekedést mutat a BMI
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) áprilisi értéke 54,0. Az előző hónapot jellemző csökkenő ütemű növekedés áprilisban megfordult és nagyobb növekedésre váltott. Az index értéke 2,1 százalékponttal nagyobb, mint márciusban volt. Ez a tendencia ellentétes az előző évek többségében tapasztalt változásokkal, amikor az első negyedév indexei közül a márciusi index volt a legnagyobb, amit egy kisebb ütemű növekedés követett április hónapban. Mind a megelőző három év, mind pedig az 1996 óta tartó időszakot tekintve elmondható, hogy a 2002. áprilisi érték azonos, illetve közel azonos az időszakok indexértékeinek átlagával. A 2002-es év eltelt négy hónapjára általánosan lassabb növekedés jellemző, mint az előző években tapasztalható volt. Április hónapra azonban a növekedés üteme elérte az előző évekre jellemző növekedési ütemet, ez előrevetíti annak a lehetőségét, hogy az előző évekhez viszonyított elmaradás mérséklődhet az év elkövetkezendő hónapjaiban.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?