Mit vár 2004-től és hogyan látja szakterülete és önmaga helyzetét az Európai Unióba valóbelépés után?
Dr. Szabó Sándor: információk, pályázatok, módszerek
Ahogy közeledik az ország európai uniós csatlakozásának 2004. május l-jei dátuma, válaszra váró kérdések sokaságát fogalmazzák meg az emberek. Dr. Szabó Sándor jogász, a Civilek az Európai Unióért Egyesület elnöke úgy véli, a csatlakozást sokan kockázatként élik meg, szervezetük ezzel szemben a lehetőségekről, azok felismeréséről és kihasználásáról szeretne minél többet elmondani az embereknek. Hangsúlyozva, hogy az eddig bevált gyakorlatunk megváltoztatása nélkül nehéz lesz az EU- nyújtotta előnyökkel élni.
Például sokak számára ismerős az úgnevezett SWOT-analízis. Ez egy vállalatirányítási módszer, aminek a lényege röviden az, hogy a szervezetünkről le kell írni az erősségeket, a gyengeségeket, a lehetőségeket és a veszélyeket. A reális kép megismeréséhez pedig a munkatársainkkal együtt elemzzük ezeket. Az EU-csatlakozással kapcsolatban ugyanez megtehető, vagyis hogy számunkra milyen előnnyel és hátránnyal jár a piac megnyitása, és ezt végiggondolva világosan meghatározhatók a konkrét teendők. Néhány alapvető kérdés, amire válaszolnunk kell, hogy lássuk a lehetőségeinket: szervezetünk a meglévő piacán milyen poziciót foglal el? Van-e képünk az EU által kínált nyitott piac lehetőségeiről, és hogy a szükséges információkat hol tudjuk beszerezni? Rendelkezésünkre állnak-e az uniós pályázatokkal kapcsolatos ismeretek, vagy el kell dönteni, hogyan szerezzük meg azokat? Számolnunk kell-e a továbbiakban azzal, hogy a versenytársak ki akarnak bennünket vásárolni, vagy járható út a megfelelő együttműködés, bedolgozói kapcsolatok kialakítása, amelyek révén részesei lehetünk egy nagyobb, európai méretű hálózatnak?
Aki még csak most kezdi a tájékozódást, annak jó kiindulási alap lehet néhány idevágó internetes honlap, mint a Miniszterelnöki Hívatal Nemzeti Fejlesztési Terv és Európai Uniós Támogatások honlapja (www.nfh.hu.), vagy egy központi portál: www.europe.eu.int.
A pályáztatírással kapcsolatban Szabó Sándor kiemeli, hogy az Európai Unióban előnybe részesítik a közös projektekez, és az úgynevezett társfinanszírozást. Az unió hivatalos lapjának, az Official Journalnak (www.officialjournal.com) úgynevezett S-series része tartalmazza a mindenkori pályázati kiírásokat, amiket érdemes közvetlenül is figyelemmel kísérni. Itt az információk többek között angolul, franciául és németül érhetők el. Akinek azonban ez nehézséget okoz, az tájékozódhat egy magyar nyelvű pályázatfigyelő (www.pafi.hu) segítségével is, ahol azonban nem csak az uniós, hanem szinte minden hazai pályázatot elhelyeznek egy adatbázisban, amelyben témakörönként vagy időrendben is válogathatunk.
Flick Gábor: Budaörsi ingatlanból nagyobb a kereslet, mint a kínálat
Flick Gábor, a Budaörsi Ingatlan Stúdió tulajdonos ügyvezető igazgatója nagyon szeretné, ha az eddig jól prosperáló vállalkozás a továbbiakban is jól működne. “Viszont nálam sokkal felkészültebb, tájékozottabb közgazdák, ingatlanszakértők is nehezen tudnák megjósolni, mi várható a hazai ingatlanpiacon” –teszi hozzá -. Itt, Budaörsön némi optimizmusra ad alapot a város földrajzi fekvése, fővároshoz közelsége, ez még mindig csábító a Budapestől kitelepedni szándékozóknak. Ez idáig évente átlag l5-20 százalékkal nőtt a budaörsi építési telkek ára, és a tendencia valószínűleg folytatódik. A kereslet azonban messze meghaladja a helyi kínálatot. Ezért ha beérkezik az irodába az értékesítési megbízás, már másnap új tulajdonosra találhat az eladó lakás. Persze árnyalja a képet, hogy a nagyméretű, új építésű családi házakat a fenntartás, az energia drágulása miatt már nehéz eladni.
“Betelt a város, nincs egy talpalatnyi beruházóra váró új földterület, ezért ide Budaörsre újabb cégeket telepíteni már nemigen lehet” – folytatja az ingatlanszakember. És e tekintetben nem igen várható változás. Ha csak az nem, hogy vannak törekvések lakóparkok kialakítására, illetve a régi ingatlanok is előbb-utóbb gazdát cserélnek.
S hogy milyen változások előtt áll az EU-ba lépés után maga az ingatlan-szakma? “A szakmai összefogás itt is elkerülhetetlen. Ennek érdekében folynak előrehaladott tárgyalások az országban fellelhető ingatlan közvetítők, ingatlan kezelők, ingatlan beruházók szakmai szövetségeivel. Az ingatlankamara régen kívánatos megalakításának előkészítésébe a Belügyminisztérium is bekapcsolodott, hogy a szakma által elfogadott új etikai kódexszel, szabályzattal felvértezve léphessenek az uniós ingatlanpiacra. Ez segíthet a lakossági előítéletek csökkentésében és a kétes módon tevékenykedő ingatlanközvetítők kiszűrésében. A Budaörsi Ingatlan Studió tagja a Magyar Ingatlanosok Országos Egyesületének, jómagam az etikai bizottság elnöke vagyok. Próbáljuk tehát összefogni a működési szabályzat betartásával tevékenykedő ingatlan-irodákat, és kapcsolatban állunk nyolc európai és tengerentúli társirodával. Az egyesület egységes számítógépes rendszerbe viszi az egyes ingatlanirodákba befutó megbízásokat. Az egyesület az EU-belépés küszöbén az ISO minősítést is megszerezte.”
Nem kevesen árrobbanást várnak az EU-belépés után az ingatlanpiacon. Mi a budaörsi szakember prognózisa? “Árrobbanás 2004-ben nem várható. Helyette tízszázalékos évenkénti egyenletes áremelkedés lehetséges 2008-10-ig, az ország eurózónába kerüléséig. Ám, ekkor sem érjük el az EU-ban lévő ingatlanárakat, hanem beállnak a magyarországi infrastuktúrának, fizetőképes keresletnek megfelelő szintre.”
Felvetésünkre, hogy milyennek ítéli a lakáshitelek kedvezményes kamatait növelő decemberi kormánydöntés várható hatását, az ingatlan stúdió vezetője leszögezte: Budaörsön ez nem befolyásolja a keresletet, hiszen a kedvezményesen felvehető ötmillióforint a lakótelepen az átlagos 50 négyzetméteres, kétszobás lakások árának is kevesebb, mint a fele, a téglaépítésű társasházak és a családi házak esetében pedig – ahol a négyzetméterár300-330 ezer forint - sajnos nem jelentős.
Dr. Kovács Attila: További egészségügyi fejlesztések
Alapvetően optimista, és nyitott szemléletű emberként kifejezetten várom Magyarország Európai Unióba való belépését – mondja dr. Kovács Attila, a Budaörsi Egészségügyi Központ igazgató főorvosa. - Valószínűleg a rendszerváltáshoz hasonlóan küzdelmes, és lassú fejlődési folyamat részesei leszünk, de mindenképpen új eredményeket, és pozitív hatást várok.
Az egészségügyi reform hazánkban már az előkészületek ideje alatt nagyon sok akadályba ütközik. Ezeket a politikai problémákat, ellenérdekeltséget, és a fejlődés lehetőségének tudatos elnyomását csak az unióba lépéssel, egységes szakmai irányítással, és megfelelő követelményrendszerrel, törvényekkel lehet megoldani. Illetve kikényszeríteni a pozitív változást, hiszen az unióhoz való csatlakozásnak rengeteg olyan előfeltétele van, melyek teljesítése már önmagában előmozdítja az országos fejlődést.
Úgy vélem, hogy a hazai egészségügy európai színvonalúvá emelésében konkrét példaként élenjár az EUROP-MED Kft. vezetése alatt működő, funkcionálisan két éve privatizált Budaörsi Egészségügyi Központ. Hiszen a Kossuth Lajos utcai rendelőintézetben a betegellátás folyamatosan fejlődik, a rendelések köre szélesedik, a vizsgálatokhoz a technikai felszereltség, a körülmények egyre korszerűbbek. Az, hogy beindíthatjuk – hamarosan társadalombiztosítási támogatással is - az egynapos sebészeti osztályt, alapvető minőségi változás. Miközben persze ez a az uniós országok többségében és az USÁ-ban már természetes, és nem valami különlegesen kiérdemelt szakellátás.
A Budaörsi Egészségügyi Központ 2004. évi tervei között ismét számos konkrét feladat, és az uniós színvonalat követve újabb fejlesztések állnak. Ilyen: az ingyenes sebészeti ellátás, a túlzsúfoltság megoldására a többletrendelés, az intézmény további komfortosítása, légkondicionálás, és a gépek, műszerek modernizálása, a betegellátás további szélesítése. A forrást valamennyi önrész mellett pályázattal kívánjuk előteremteni.
Rendkívül fontosnak tartom, hogy a csatlakozás hatása abban is érvényesüljön majd, hogy a hazai pályázatok elbírálásánál is a konkrét projekt várható haszna legyen döntő.
Bánné Hánisch Judit: A rugalmas, kis cégek talpon tudnak maradni
- Én mindenképpen pozitív változásokat remélek az uniós csatlakozástól - mondja kérdéseinkre válaszolva Bánné Hánisch Judit, a Lead Travel Utazási Központ ügyvezető igazgatója -, továbbá, ha nem is azonnal, de négy-öt év múlva életszínvonal-növekedést és a jogi viszonyok javulását. A magyar gazdaságnak az egyik legproblémásabb része ugyanis szerintem az üzleti morál és a fizetési fegyelem hiánya. Ami az idegenforgalmat illeti: az utolsó pár évben már sokat javultunk ezen a téren, de még javulni fog a helyzet, hiszen az utazási irodáknak is az az érdeke, hogy a nem tiszta eszközökkel dolgozó kollegák távozzanak a szakmából.
- Az életszínvonal növekedésével, mennyivel több utazóra számít?
- Tulajdonképpen már megindult egy változás, amit az egzotikus utak iránti kereslet növekedése mutat. Most például olyan téli charterek indultak, melyek korábban elképzelhetetlenek lettek volna. A Maldív-szigetekért sorban álltak az ügyfelek. És ma már egy egyiptomi téli út sem megfizethetetlen egy olyan embernek, aki szeret utazni.
- Milyen kikötések vannak az EU-nak az utazási irodákra vonatkozóan?
- A devizaszabályok változnak, ami egységesen érint mindenkit. Tudomásom szerint a kaució kezelése és más, fontos dolgok már most is az unió szellemében zajlanak. Lényeges változásra tehát már nem számítok. Nem attól várok tehát javulást, hogy új szabályokat vezetnének be, hanem attól, hogy szigorúbban ellenőrzik a betartásukat.
- Drágábbak lesznek az utazások, ha uniós ország leszünk?
- A piachoz fog igazodni az ár, és nem hiszem, hogy drágulhatna, hiszen a kereslet adott.
- Nem fél attól, hogy tönkremehet?
- Nem. Úgy gondolom, hogy a nagyon nagy – ez persze nem a mi kategóriánk - és a nagyon kicsi és rugalmas cégek talpon fognak maradni.
El. E.
Mit vár néhány hazai kisvállalkozás vezetője 2004-től?
Közhely, de most mégsem az: történelmi pillanat lesz 2004. május 1-je amikor Magyarország ténylegesen belép az Európai Unióba. Ki felkészülten, ki felkészületlenül, ki a negatív hatásoktól félve, ki bizakodóan. Összeállításunkban ezúttal olyan emberek véleményét kérdeztük, akik elsősorban a saját mikro- iletve kisvállalkozásuk perspektívájából értékelnek.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.