Mit tehetnénk az iparűzési adóval?

Miután nem túl nagy meglepetésre az Európai Bíróság nem találta a közösségi joggal ellentétesnek a magyar iparűzési adót, felmerül a kérdés: hogyan ítéljük meg ezt, a cégekre és az önkormányzatokra nézve egyaránt elavult, nem hatékony és a versenyképésséget rontó adófajtát?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A luxemburgi Európai Bíróság október 11-én ítéletet hirdetett tett az immár évek óta zajló, helyi iparűzési adóval (HIPA) kapcsolatos perben. Az EB mai döntése értelmében a HIPA nem minősül tiltott forgalmi adónak, így alkalmazása összeegyeztethető az uniós jogrendszerrel. (Amennyiben kíváncsi az ítéletí teljes szövegére magyar nyelven, kattintson ide.)

(Korábban luxemburgi tanácsnokok és maga az Európai Bizottság, élén Kovács adóügyi biztossal is az uniós joggal nem összeegyeztethetőnek tartotta a HIPA-t, később viszont megváltoztatták álláspontjukat.)

A különbség
A hozzáadott-érték adó - a közös rendszer szerint - általánosan vonatkozik olyan ügyletekre, amelyek tárgyát termékek vagy szolgáltatások képezik; összege arányos a termékek, illetve a szolgáltatások árával; a termelés és a forgalmazás minden egyes szakaszában kivetik; az adóalany a korábbi szakaszokban megfizetett összegeket levonhatja az általa fizetendő adóból (az adó végül a fogyasztót terheli). (egy ilyen típusú adó lehet az Unióban: az áfa)

A HIPA ezzel szemben egyrészről az adózási időszakban értékesített termékek, illetőleg végzett szolgáltatások árbevétele, másrészről az eladott áruk beszerzési értéke, a közvetített szolgáltatások értéke, valamint az anyagköltség közötti különbözeten alapul. Mivel a HIPA t adott időszak árbevétele alapján számítják ki, nem lehet pontosan megállapítani azt az adóösszeget, amelyet az egyes termékértékesítések vagy szolgáltatásnyújtások alkalmával adott esetben az ügyfélre hárítanak, úgyhogy nem teljesül az a feltétel, miszerint ezen összegnek az adóalany által bevételezett vételárral kell arányosnak lennie.
"Az Európai Bíróság roppant szélesen, megengedően értelmezte az uniós jogszabályokat" kommentálta dr. Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója a luxemburgi döntést. " A mai ítélet az Unió tagállamai számára lényegében azt engedélyezi, hogy az általános forgalmi adó mellett bármilyen típusú forgalmi adót bevezessenek, vagy fenntartsanak" tette hozzá Oszkó. A döntés egyébként Oszkó szerint egyfajta "szűkítő értelmezésnek" is felfogható, hiszen a Bíróság komolyan leszűkítette azt a területet, amit forgalmi adó-típusnak minősít. Így az az 1990-es ítélet, amelyben a Bíróság elmeszelte a dán munkaerőpiaci hozzájárulást, jó eséllyel ma fordított eredménnyel végződne a luxemburgi legfőbb igazságszolgáltatáson.

Oszkó kissé furcsának találta a Bíróság értelmezését, hiszen Luxemburg arra alapozta ítéletét, hogy az iparűzési adó (szemben az áfá-val) nem jelenik meg a végső árban, nem ügyletenként számolják, így nem arányos az értékesítéssel és mértéke nem számítható ki egy ügyletre, illetve nem hárítható át. A Deloitte - magyar ügyfeleit képviselve - azzal érvelt, hogy miután a HIPA (leegyszerűsítve) a beszerzésekkel csökkentett forgalom után kell megfizetni, ezért nyilván arányos a forgalommal. A mértéke pedig (sok önkormányzat esetében) két százalék, ami így kimutatható minden ügyleten...

Cégek a HIPA ellen

Azon magyar cégek többsége, amelyek kitartottak amellett, hogy az iparűzési adó ellentétes az uniós joggal, egyébként befizette és bevallotta az adóját. (A legtöbb könyvelő nyilván ezt a jogkövető magatartást javasolta). Sokan viszont eleve vitatták az adót, és ugyan befizették, ám bevallásukban "az iparűzési adó mértéke" rubrikába nulla forintot írtak. "Ezen cégek egyébként egyből számíthattak a helyi önkormányzat adóügyi ellenőrzésére, így a Deloitte nem is tanácsolta ezt a magatartást" - mondta Oszkó Péter, aki szerint az eljárásban való részvétel viszont azért volt fontos, mert az Európai Bíróság nem hozott volna olyan ítéletet, ami a teljes, csatlakozás óta beszedett adót visszajuttatta volna az adózóknak. A szintén "átengedett" olasz IRAP 100 milliárd eurójába került volna a római kormánynak, Magyarországon pedig nagyjából évi 400 milliárd forintot tesz ki a helyhatóságok által beszedett iparűzési adó. Így ebben az esetben - a magyar kormány által 800 ügyletről - szóló perben csak az érintett cégeknek járt volna vissza az adó.

(Aki nem fizetett, azon már valószínűleg végrehajtották, aki fizetett, de nullás bevallást adott be, az valószínűleg bírságot kap, ráadásul nem vonhatta le az adót a társasági adóalapjából sem...)

Károsadó

"Annak ellenére, hogy az Európai Bíróság mostani döntésével lehetővé tette a helyi iparűzési adó fenntartását, annak rendszere továbbra is sürgős felülvizsgálatra szorul" véli Oszkó Péter. A szakember szerint a HIPA hátrányosan érinti Magyarországot mind a beruházások, mind pedig a foglalkoztatás tekintetében, végső soron pedig rontja hazánk versenyképességét. Ugyanis nagyon nagy hátránya, hogy sem a beruházások, sem a foglalkoztatás költségei nem levonhatóak belőle, így éppen azon cégek járnak legrosszabbul, akik sok munkavállalót foglalkoztatnak és nagy beruházásokat hajtanak végre - az előbbi nyilván főleg a helyi gazdaságnak (és így az önkormányzatnak), az utóbbi pedig az egész ország versenyképességének tesz jót...

A 3200 magyarországi önkormányzat jelentős részének egymagának kell kivetnie, beszednie és ellenőriznie az adózási kötelezettséget, ami mind helyi, mind össztársadalmi szinten jelentős adminisztrációval és jelentős kiadással jár. A másik oldalon sem jobb a helyzet, van olyan cég, amely 1300 önkormányzatnak fizet, ami 1300 ügyintézést is jelent egyben....   

Oszkó Péter arra a kérdésre, hogy mi válthatná ki a HIPA-t, azt válaszolta, hogy már megjelentek a helyi adózás felé elmozdulni látszó változtatások a rendszerben: 2009-től bevezetendő helyi ingatlanadó részben kiválthatná a HIPA-t, bár az évi 400 milliárd forint biztosan nem jön ki belőle. Oszkó szerint ezen kívül a személyijövedelem-adó helyben maradó részének növelése lehetne még megoldás (bár az elmúlt magyar kormányok éppen az adóközpontosítás felé tolták a rendszert...)

Ex-pénzügyminiszternek sem tetszik
László Csaba, a KPMG adópartnere szerint a jelenlegi eljárás csupán az iparűzési adó forgalmi adókkal való hasonlatosságát volt hivatott vizsgálni, a negatív döntés nem jelent az adóval kapcsolatos általános jellegű állásfoglalást.

"Az iparűzési adót a KPMG szakértői továbbra is a legkevésbé hatékony, a vállalkozások jövedelmi viszonyait figyelmen kívül hagyó versenyt erősen torzító hatású és Magyarország versenyképességét hátrányosan befolyásoló adónemnek tekintik, és szorgalmazzuk annak gyökeres átdolgozását, vagy eltörlését" - tette hozzá a volt pénzügyminiszter.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo