„Bárki kér kölcsön, mindenképp érdemes írásban szerződést kötni. Bár az adósok általában rendben szeretnének törleszteni, de közbejöhetnek váratlan helyzetek, amelyek miatt mégsem tudják visszafizetni a pénzt. Ha például az adós balesetet szenved és váratlanul meghal, az örökösei nem is biztos, hogy tudnak a kölcsönről. A hitelezőnek ilyenkor bizonyíték nélkül jóval kisebb az esélye, hogy visszakapja a pénzét” – mondja Tóth Ádám, a MOKK elnöke.
Nagyobb összeg esetén mindenképpen hasznos jogász – közjegyző vagy ügyvéd –közreműködésével szerződést kötni, hogy biztosan ne maradjon ki semmilyen fontos részlet a dokumentumból. Amennyiben közjegyző készíti a kölcsönszerződést, az közjegyzői okiratnak minősül, és a törlesztés elmaradása esetén a hitelező azonnal végrehajtást kezdeményezhet, nem kell bírósághoz fordulnia.
„A közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés erős biztosíték arra, hogy az adós a megállapodás szerint törlessze a kölcsönt, és a dokumentum megfelelő bizonyító erővel bírjon. Ha nem fizet az adós, a hitelező akár végrehajtást is indíthat a pénze visszaszerzése érdekében. Egy közjegyző által készített szerződés ugyanakkor az adóst is védi, mert csak annyit és akkor kérhetnek tőle számon, ahogy az a megállapodásban szerepel” – teszi hozzá a MOKK elnöke.
A közjegyzőnek emellett kötelessége megtagadni a szerződés elkészítését, ha a jogügylet jogszabályba ütközik, vagy jogszabály megkerülésére irányul, illetőleg amelynek célja tiltott vagy tisztességtelen, például az uzsorás szerződéseknél.