Milyen makroadatok várhatók a jövő héten?

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük a foglalkoztatottság és a munkanélküliség szeptemberi, illetve a keresetek augusztusi mutatói.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Csütörtökön teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a foglalkoztatottság és munkanélküliség szeptemberi mutatóit. Augusztusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 678 ezer volt, ami 24 ezerrel több az egy évvel korábbinál, és 26 ezerrel kevesebb az előző havinál. A KSH által fő mutatóként használt háromhavi mozgóátlag a június-augusztusi időszakra 4 millió 659 ezer foglalkoztatottat mutat, ami 40 ezerrel több, mint az előző év azonos időszakában és 12 ezerrel az előző három havinál.

Augusztusban a munkanélküliek száma 194 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,0 százalékos volt. A fő mutatóként használt háromhavi mozgóátlag szerint a június-augusztusi háromhónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 200 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,1 százalékos volt. Egy év alatt a 15-74 éves munkanélküliek száma 15 ezerrel, míg a munkanélküliségi ráta 0,3 százalékponttal csökkent. A 15-24 éves munkanélküliek száma 4 ezerrel, munkanélküliségi rátájuk 1,4 százalékponttal, 15,9 százalékra nőtt. Az összes munkanélküli több mint negyede a fiatalok közül került ki. A 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,5 százalékponttal, 3,4 százalékosra, az 55-74 éveseké 0,2 százalékponttal, 2,7 százalékosra csökkent.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai szerint az augusztusi 11 ezres emelkedés után szeptemberben 22 ezerrel csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma és 250 ezret tett ki, 73 ezerrel kevesebbet az egy évvel korábbinál.

(Fotó: Pixabay)

Pénteken a keresetek augusztusi adata jelenik meg. Júliusban 7,9 százalékkal magasabb volt a bruttó és a nettó átlagkereset, mint egy évvel korábban. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 433 700, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 288 400 forint volt, a kedvezményeket is figyelembe véve 297 100 forintot ért el.

A 4,6 százalékos júliusi inflációval számolva a reálkeresetek 3,2 százalékkal emelkedtek. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 7,5 százalékkal 444 300 forintra nőtt a bruttó átlagkereset.

A bruttó keresetek a vállalkozások körében 6,2, a költségvetésben - az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremeléseinek köszönhetően - 11,8 százalékkal nőttek.

A prémium, jutalom, egyhavi külön juttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 404 600 forintra becsülhető, 7,3 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban.

A bruttó kereset mediánértéke 350 000 forint volt, 7,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo