Üzletközpont, a Piac és Profit magazinműsora az Echo Televízióban
2006. augusztus 9. 18:30
Műsorvezető: Demcsák Mária, főszerkesztő, Piac és Profit
Vendégek:
- Láng Éva, ügyvezető, Levantex Kft.
-
Carla Galli, pszichológus, ügyvezető, Carla Galli Consulting
DM: Az Európa Tanács szerint ma is erősen megkülönböztetjük a gyengébb nem tagjait és a pozíciók kiválasztásakor is nehezebb dolguk van a nőknek. Egy kutatás szerint a népesség nagy része azt tartja, hogy a nők kevésbé alkalmasak vezetőknek. Mennyire számítanak ezek a sztereotípiák, hogy kevés a női vezető, és hogy kevesen is jelentkeznek magasabb pozíciókba?
CG: Ha a sajtónak és a közvélekedésnek hiszünk, ott azt halljuk állandóan, hogy a családban és otthon a helyünk. De szerintem ez nem így van, azon múlik a sorsunk, hogy mit tudunk magunkról és mennyire bízunk magunkban.
LÉ: Én 15 éve dolgozom egy férfiak dominálta szektorban, a teherautó-értékesítésben. Soha nem tapasztaltam annak a hátrányát, hogy nő vagyok. Szerintem inkább a vezetői típusok, és a személyiségek között van különbség, nem a férfiak és a nők között.
Felelősség
DM: Az agresszivitás a férfiak erénye, a felelősség a nőké?
CG: Szerintem a környezet is meghatározza a személyiséget, nemcsak az, hogy "honnan jöttünk", hanem az is, hogy "hová tartunk".
LÉ: Ráadásul a nőké egy történelmi szerep, millió évek óta az utódok világra hozatala, felnevelése - ez egy óriási felelősség. Így pedig predesztinálva vagyunk a felelősségre. A cégek világában is látható, hogy a nők sokkal felelősségsebben végzi a munkáját. Én például két jelentkező közül, ha egyformán teljesítenek, a felelősségvállalás képessége szerint választok közülük, és ez gyakran a női jelentkező sajátja.
CG: Én hiszek abban, hogy bennünk született tehetség lakozik. És bár ha "2-es"-számúak vagyunk, fontos szerepet töltünk be a társadalomban. Ha egy nő vezető, akkor mindkét agyféltekéjét egyszerre tudja használni: a racionálisabb balt, a férfiét és a nőit, az érzelmek által vezetett, kreativitásért felelős jobbat is.
Női vezetők erényei
LÉ: A legnagyobb különbség az empatikus képesség. Egy példa erre: a minap eljött hozzám egy kolléganőm, hogy végre-valahára terhes lett 40 évesen. Bennem először az anyai érzések domináltak: örültem a hírnek, és csak utána kezdtem el gondolkozni, hogy vajon hogyan és kivel fogom helyettesíteni őt. Egy férfi főnök nyilván fordítva gondolkozott volna...
CG: Így van, mert a megértés és a beleérzés képessége a miénk.
DM: A XXI. századi vállalatoknál, a felelős gondolkodásnál és a team-munkánál nem pint ezek az előnyös tulajdonságok? Egy női vezető ezeket fel tudja vállalni. Viszont egy nő sokszor azt gondolja, hogy férfias tulajdonságokat kell magában erősítenie és férfiasnak kell lennie vezetőként.
LÉ: Szerintem ha a határozottságot képes nőies tulajdonságaival ötvözni, akkor biztos sikerekre számíthat. Ezt tanácsolom a női vezetőknek: merjék vállalni nőiességüket!
Családanya vagy vezető?
LÉ: Én ezt 15 éve gyakorlom. A férfi a társ, a család nagyon fontos. Otthon így nem vagyok vezető, hanem bizony feleség és anya. "Vissza kell vennie" a főnöki szerepből a nőnek otthon, és hagynia, hogy a férfi hordja a nadrágot és döntsön.
Vezetőként legyek sikeres vagy anyaként? Egy sikeres nő tud minden téren bizonyítani, a munkahelyi kötelességet és az otthoniakat egyaránt figyelembe venni. Szerintem ezek között nem kell választani.
DM: Ehhez viszont rengeteg energia kell.
LÉ: Nem kell túlfeszíteni a húrt és napi 12 órát dolgozni. A munkát úgysem lehet abbahagyni délután, viszont félre lehet tenni másnapra.
CG: A tudás a hatalom. Aki be tudja osztani a munkáját 8 órába, annak könnyebb lesz. Ez a kulcs. Természetesen azt sem felejthetjük el, hogy magunkkal is kell foglalkozni. Kell a héten néhány óra, amikor csak magunk vagyunk - és ezzel meg is szerezzük az energiát.