Mi a vonzóbb?

A klasszikus, több évtizedes modell szerint a nagy cégek lefölözik a munkaerőpiacot, mivel az elérhető topfizetések, a felfelé haladás lehetősége a karrierlétrán komoly motiváló erőt jelentenek. A kisebb vállalatoknak azonban éppúgy megvannak a maguk előnyei a munkavállalók szempontjából.

Vajon valóban óriáscégnél érdemesebb dolgozni? Sok tényező szól a nagyok mellett, ám a kicsiknek is megvannak a maguk előnyei.

Minimálbér és topfizetés

A legmagasabb jövedelmet hagyományosan a tőkeerős multik nyújtják, ám az utóbbi három évben a nagyok jelentős része megszorításokat léptetett életbe, és a racionalizálás nem egy esetben a humánköltségek leszorítását, bérstopot vagy a létszám csökkentését hozta magával.

A kis cégeknél valóban szerényebbek a fizetések. Ám a bérolló az utóbbi időben már összébb zárult a kis- és középvállalatok, valamint a nagyok között. Igaz, a kisebbek jellemzően még mindig 20-30 százalékkal kevesebbet tudnak fizetni. Erősen belejátszik azonban a statisztikai adatokba, hogy a kkv-szektorban a foglalkoztatottak közel 14 százalékának a bére alig éri el a minimálbért. Emellett természetesen hiányzik a topmenedzserek kasztja is, amelynek tagjait gigantikus fizetés, nemzetközi karrier, milliós költséggel járó képzés, coach általi támogatás különböztet meg a többi vezetőtől. Mivel a HR-feladatokra is kevesebb forrás jut, ezért a kis- és középvállalatok a nagyokkal szemben rendszerint nem használják ki a kompenzációs csomag nyújtotta lehetőségeket sem, és a béren kívül nemigen kedveznek más juttatásokkal az alkalmazottaiknak.

A multinacionális cégek szabályzata a legtöbb esetben kimondja, hogy a fizetésekkel kapcsolatos információk nem publikusak, még a vállalaton belül sem, így a bérfeszültségeket sikerül elkerülniük. A jól strukturált, egységes bérpolitika nyomán a beosztáshoz, illetve a teljesítményhez igazodik a munkatársak fizetése, kiszámíthatóvá téve a juttatásrendszert. A kötelező elhallgatás nyomán viszont felbukkan az elidegenedés a kollégák között.

Karrier és képzés

A nagyvállalatoknál az emberi erőforrás-politika alappillére a motiváció fenntartása a szakmai fejlődés lehetőségének ígéretével: megtermtik a munkatársak tudása bővítésének és belső előrejutásának lehetőségét. A felmérések szerint azoknak a vállalatoknak, ahol figyelnek a munkatársak karriermenedzsmentjére, illetve a vezetői utódlástervezésre, 60 százalékkal javul a megtartó képességük. A kis cégeknek nincs forrásuk erre. Számos speciális probléma tréning útján való megoldása azonban nem is szükséges a kkv-szektorban, így az elidegenedés, a motivációvesztés, a versenytárshoz való átcsábulás a nagyvállalati céges kultúrából fakadó probléma.

Az 500 fő feletti hazai szervezetek több mint 85 százaléka kínál képzést munkatársainak, míg ez az arány a 20-49 közötti létszámúaknál 12 százalék. Figyelemre méltó, hogy az Európai Unióban a 20 fő alatti cégeknél 49 százalékos a tréningeken részt vevők aránya, a 20-49 közöttieknél pedig már 67 százalék.

A nagyvállalatoknak van lehetőségük és energiájuk a betanításra, ezért általában szívesebben alkalmaznak pályakezdőket, mint a kkv-k. Igaz, ennek a megfigyelésnek a 2006. év eleji hazai adatok ellentmondanak: jelenleg a tapasztalattal nem rendelkező, diplomás fiatalokat legnagyobb arányban a közepes méretű, 50-250 főt foglalkoztató cégek veszik fel. A pályakezdők létszámát azonban várhatóan a nagyobb cégek is bővítik majd: míg a kis-, és közepes cégek 13 százaléka, addig a nagy cégek 38 százaléka tervezi pályakezdők felvételét a jövő évben.#page#

Egy nagyobb szervezeten belül megoldható az ide-oda lépegetés, más osztályra, szintre helyezkedés, míg a kicsiknél jóval szűkösebb a mozgástér. Azok a kollégák, akik tudatában vannak az értékeiknek, nem feltétlenül fognak pusztán lojalitásból kitartani egy pozícióban, számukra lényeges szempont a felfelé való mobilitás lehetősége. A kisebb cégeknél a lehetőségek korlátozottak: ahol két vagy három szint van csupán, ott a vezető nem fog helyet cserélni egy középvezetővel, hogy kielégítse annak felemelkedési vágyát. A szervezeten belüli előrelépésre az egyetlen reális esély az, ha valaki feláll - vagy ha valakit felállítanak - egy vezetői székből.

Stressz és rugalmasság

A kkv-szektorban alkalmazottként dolgozni kevesebb stresszel jár, mint egy multinál. A kis létszám, a személyesebb kapcsolatok miatt a viszonyok kiszámíthatóbbak, ismeretlen fogalom az elidegenedés. Az sem mellékes, hogy a multinacionális cégeknél nemcsak a fizetések, hanem az elvárások is magasak. A túlórázással járó munkanapok nem számítanak kivételesnek, így az úgynevezett "rugalmas", tehát a végtelenségig terhelhető munkatársak vannak előnyben, elsősorban a fiatalok és az egyedülállók. A nagymértékű fluktuáció, amely számos piacvezető céget jellemez, a megfeszített munka és a munkatársak közti versengés okozta stressznek köszönhető.

A felgyorsult piaci folyamatok miatt ma már sem a kis-, sem a nagyvállalati munkáltatók nem tudnak élethosszig tartó foglalkoztatást garantálni. Az életképes kkv-k esetében a munkahely némileg biztosabb, mint a nagyoknál. A nemzetközi nagyvállalatoknál a szervezeti változtatások miatt is kihúzhatnak valakit a létszámból, és egyik napról a másikra feleslegessé válik, függetlenül addigi teljesítményétől. A kisvállalatokon belül ezzel szemben ritka az olyan személyügyi döntés, amely az érintett számára váratlan, és nem befolyásolható.

A rigorózusabb felvételi procedúra miatt a szabálytalan karrierúttal, képzettséggel rendelkezők nem jutnak lehetőséghez a nagyvállalatoknál. A céges policy nyomán a mégoly korrekt multik is kiszűrik a problémás eseteket: az idősebbeket, a több évet - például gyereknevelés miatt - kihagyókat, a friss trendekről lemaradókat, valamint mindazokat, akiknek nincs meg a megkövetelt szintű iskolázottsága, az adott beosztásban eltöltött megfelelő számú éve. A kisebbeknél a negyvenöt év felettieknek vagy a kisgyerekes nőknek is nagyobb az esélyük egy állás elnyerésére.

Kis vállalat, nagyobb mozgástér

Sok esetben egy kis szervezet nagyobb lehetőséget ad a tehetség kibontakoztatására. A merev hierarchia hiánya nemcsak az ötletek megvalósítását teszi lehetővé, hanem a folyamatok, a döntéshozatal és végrehajtás gyorsabb lefolyását is. Emellett a munkatársak nincsenek beszorítva egy-egy állás munkaköri leírásának határai közé, sokszor többféle feladatot is lehet és kell is végezniük. Míg a kisvállalatoknál a betöltött pozíció átfogóbb tapasztalathoz juttatja a munkatársakat, addig a multiknál jellemzően egy terület mélyebb megismerésére van lehetőség.

Teljes cikk a Piac és Profit júniusi számában.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo