Mi lesz a londoni repterekkel? Elbukott az óriásprojekt

Helyt adott csütörtöki végzésével a londoni felsőbíróság fellebbviteli tanácsa annak a fellebbezésnek, amelyet Sadiq Khan londoni polgármester, az érintett községi tanács és környezetvédő csoportok nyújtottak be a londoni Heathrow repülőtér harmadik pályájának megépítéséről hozott kormányzati döntés ellen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előző konzervatív párti miniszterelnök, Theresa May kormánya 2018 júniusában hagyta jóvá a beruházást 14 milliárd fontos (5600 milliárd forint) költségvetéssel.

Chris Grayling akkori közlekedési miniszter azzal indokolta a harmadik pálya megépítését, hogy Heathrow, a világ legnagyobb forgalmú két futópályás repülőtere "megtelt", kapacitásszűkössége miatt lemaradásban van a globális versenytársak mögött és ez a brit gazdaság egészére is kihat.

Környezetvédelmi kérdéseken akadt fent

A londoni felsőbíróság csütörtöki végzése szerint azonban a brit kormány figyelmen kívül hagyta azokat a kötelezettségeket, amelyeket Nagy-Britannia a károsanyag-kibocsátás csökkentésére vállalt a párizsi klímaegyezmény keretében.

A fellebbviteli tanács hangsúlyozta: nem tiltotta meg végleg a harmadik pálya megépítését, de ehhez azt a feltételt szabja, hogy a brit kormánynak e beruházás végrehajtása során is érvényesítenie kell a saját maga által vállalt klímavédelmi kötelezettségeket.

A beruházás azonban jó eséllyel lekerült a napirendről, mivel Grant Shapps jelenlegi közlekedési miniszter a végzés után nem sokkal a Twitter portálon közölte: a kormány nem nyújt be fellebbezést a bíróság csütörtöki döntésével szemben. A Heathrow repülőteret üzemeletető cég szóvivője ugyanakkor bejelentette, hogy a vállalat megfellebbezi a végzést, és bízik a sikerben.

Ebben az esetben is azonban a kormány engedélye és felügyelete lenne szükséges a beruházás elvégzéséhez, és Boris Johnson jelenlegi miniszterelnökről közismert, hogy nem híve a harmadik pálya megépítésének Heathrow-n.

Egy extrém terv

Johnson még London polgármestereként előterjesztett egy átfogó tervet, amelynek alapján a Temze tengeri torkolatában, egy mesterséges vagy egy természetes szigetre kellene építeni egy új repülőteret, négy futópályával, Heathrow-t pedig be kell zárni, és helyén 250 ezer lakosú új nagyváros épülne. Boris Johnson később sem változtatta meg véleményét: nemrégiben bejelentette, hogy ha kell, "a buldózerek elé fekve" akadályozza meg Heathrow új pályájának megépítését.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo