A 2014-es 6,7 milliárd forint után 2015-ben 18,4 milliárd forintos konszolidált, nemzetközi számviteli sztenderdeknek megfelelő (IFRS) adózott eredményt ért el a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. A Bank tárgyévi eredménye közel háromszorosa az előző évinek, az előírt tőkemegfelelés pedig több mint kétszerese áll rendelkezésre.
A hitelállomány megközelítőleg 100 mrd Ft-tal emelkedett, miközben csaknem 80%-ra nőtt a problémamentes hitelek aránya. A Bank 2015-ben folytatta forrásainak pénzpiaci bevonását, a kibocsájtott instrumentumok jelentős kereslet mellett sikeresen szerepeltek. A cégcsoport üzleti aktivitása bővült, mind az állományok, mind pedig a bevételek számottevően növekedtek.
A pénzintézetnél folytatott hatékony költséggazdálkodás eredményeképpen a működési költségek és ráfordítások 9%-kal alacsonyabbak az előző évi értéknél, 32,4 mrd forintról 29,6 mrd forintra csökkentek.
Az MFB hitelállománya a 2015-ben 16 százalékkal 723 mrd forintra nőtt, amely elsősorban a jelentős összegű egyedi hitelfolyósításokból adódott. Ezek közül kiemelendő a Corvinus Zrt.-nek nyújtott hitel.
Az elmúlt évben a Bank szerepköre is jelentősen bővült. Az új kormányzati elvárások teljesítése érdekében szükségessé vált az MFB Csoport működési modelljének részleges újragondolása. Külső tanácsadó cég bevonásával új csoportszintű működési modellt dolgozott ki a Bank, melynek kialakítása 2015-ben folyamatosan zajlott, de a feladatok egy része 2016-ra is tervezett módon áthúzódik.
A 2015-ös év legfontosabb eredményei e téren a hitelezési, tőkebefektetési, EU forráskezelési kompetenciák végleges elhelyezése a csoportban, valamint a párhuzamosságok, nem hatékony szervezeti megoldások és folyamatok megszüntetése voltak. A folyamat 2016-ban a csoportszintű folyamatok integrációjának előkészítésével folytatódik, ennek eredményeképpen az MFB a holdingszerű struktúra helyett egységes és központosított funkciókat hoz létre, kihasználva az ebben rejlő működési szinergiákat.
2016-ban a Bank üzleti aktivitásának egyik legnagyobb feladatát az EU-s forráskezelői tevékenység jelenti. Ennek egyik legfontosabb mérföldköve a napokban induló MFB Pont hálózat kiépítése, illetve az első európai uniós hiteltermék meghirdetése, melyet nulla százalékos kamat mellett igényelhetnek a vállalkozások.
A hatékony, biztonságos forrásközvetítés és az ügyfélközpontúság elveinek megfelelve az MFB szakított az előző uniós ciklusban működő rendszerrel, és új modellt dolgozott ki az európai uniós, visszatérítendő források közvetítésére. Az új modellben a közbeszerzésen kiválasztott közvetítő hitelintézetek minimális, fix költségelismerés mellett, csakis teljesítményalapon, a kihelyezés arányában tarthatnak igényt közvetítői díjra, ami az EU-s szabályok szerint a ciklus teljes idejére vetítve nem haladhatja meg a szétosztásra váró uniós pénzek 8-10 százalékát. Éves szinten legfeljebb 1,5-2 százalékos közvetítői díjon fog osztozni több hitelintézet, de ezt a költséget az új rendszerben már nem az ügyfeleknek kell megfizetni.