Megszűnt 2700 otthon, felépül 3,8 millió négyzetméternyi lakóépület

Rácáfol a laikus szemlélődő megérzésére – arra, hogy a fővárosban gombamód szaporodnak az új lakóházak – a Központi Statisztikai Hivatal most kibocsátott adatsora. Megállapították ugyanis, hogy a budapesti építkezések maradnak el leginkább (19%-kal) az előző évi teljesítményektől.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befejezett lakások számának első félévi csökkenése után a harmadik negyedévben 9%-os növekedés következett be, ami a városi lakásépítések élénkülésének köszönhető, mialatt a fővárosban és a községekben ebben a negyedévben is kevesebb lakást vettek használatba, mint 2002 hasonló időszakában. Az első három negyedév egészét tekintve a budapesti építkezések maradnak el leginkább (19%-kal) az előző évi teljesítményektől. Az elmúlt két év tendenciájával ellentétben – amikor a lakásépítésben jelentősen megnőtt a gazdasági vállalkozások szerepe –, most ez az építtetői csoport mutat az átlagosnál nagyobb visszaesést; 2003 szeptember végéig 9%-kal kevesebb lakást építtettek, mint tavaly ilyenkor. A 600 új önkormányzati lakás ugyanakkor több mint másfélszerese a tavalyinak. Ennek megfelelően kevesebb az értékesítésre szánt lakás, mialatt „jelentősen megnőtt” a bérlakások száma. A kivitelezésben az építőipari főtevékenységet végző vállalkozásoknak meghatározó jelentősége van, (az új lakások 57%-át építették), ám növekszik a lakosság szerepe, házilagos kivitelezéssel 10%-kal több lakást építettek mint 2002 I-III. negyedévében. Változatlanul a családi házas építkezés a legelterjedtebb (az új lakások 54%-a új családi házként valósul meg). Az épített lakások átlagos alapterülete 98 m2 volt.

Az előző év I-III. negyedévéhez viszonyított 15%-kal több új lakásépítési engedély továbbra is az építési kedv növekedését mutatja szinte az egész országban, csökkenés mindössze három megyére jellemző (2-9%-os visszesés).Az év első háromnegyedében megszűnt 2700 lakás 16%-kal több, mint 2002 hasonló időszakában volt. Leginkább az új építkezések miatt nőtt a lakásmegszűnések száma, s egyben ez jelenti a megszűnések legfőbb okát is.

Az idén szeptember végéig 3,8 millió m2 lakóépület és 2,9 millió m2 nem lakóépület beépítésére adtak ki építési engedélyt. Míg a lakóépületeknél ez 17%-os, a nem lakóépületeknél 8%-os növekedést jelent. A nem lakóépületek háromnegyed részét az ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi épületek adják, településtípusonként más jellemzőkkel. Míg Budapesten a beépítések kétharmada kereskedelmi célt szolgál majd, a községekben több mint a fele mezőgazdasági épületként fog működni, a megyei jogú városokban pedig az engedélyezett építkezések több mint fele ipari épület lesz.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo