Budapesten a Morgan Stanley
A New York-i székelyű Morgan Stanley decemberben egy kisebb létszámú matematikai kutatási részleg Budapestre helyezéséről döntött, most pedig egy jóval nagyobb létszámú szolgáltató központot akar Magyarországra telepíteni. A Népszabadság Kordás Lászlót, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkárát kérdezve megtudta, hogy a szaktárca képzési támogatással kívánja segíteni a Morgan Stanley magyarországi beruházásait.
Megszűnhet az iparűzési adó
Lehet, hogy már csak egy-két hetük van a lépésre azoknak az adóalanyoknak, akik vissza kívánják kapni az uniós csatlakozás időpontjától befizetett iparűzési adó összegét - írja a Világgazdaság. Amennyiben az EU-szabályok szerint jogszerűtlennek ítéli meg az Európai Bíróság (EB)az adónem létezését, könnyen lehet hogy indítványozza annak megszűntetését. Az EB testületének főtanácsnoka két héttel ezelőtt nyilvánosságra hozta álláspontját az iparűzési adóra nagyban hasonlító olasz regionális adó (Irap) ügyében, amely szerint az sérti az uniós jogot, ezért meg kell szüntetni. A főtanácsnok azt javasolta, hogy azon cégeknek térítse vissza az olasz állam a szóban forgó adóterhet, amelyek az EB álláspontjának közzététele előtt kezdeményeztek jogi eljárást.
Még nem fizettek az M6 kivitelezői
Nemcsak az autópálya átadásában, hanem a magyar alvállalkozók kifizetésében is jelentős, sokszor féléves késésben van az M6-os autópályát kivitelező német-osztrák konzorcium - írja a Magyar Hírlap. A lap értesülései szerint, a tavaly átvett, de ki nem fizetett munkák értéke több százmillió forintra rúg. A pénzük után futó magyar cégek között található biztonsági vállalkozás, valamint szállítmányozással és földmunkákkal foglalkozó cég is. Mint kiderült, az érintett cégek azért nem indítottak egyelőre felszámolási eljárást, mert egy részüknek ez a nagyszabású projekt jelenti a legfőbb bevételi forrást, s továbbra is remélik, hogy kifizetik nekik az elvégzett munkát.
Eldőlhet a francia munkaügyi vita
Mind a szakszervezetek, mind pedig a középiskolai és egyetemi diáktömörülések arra számítanak, hogy ezen a héten eldőlhet a vita az első munkavállalási szerződésről Franciaországban - állítja a Le Monde. Ugyan pénteken, a szakszervezetekkel folytatott tárgyalások során Dominique de Villepin, francia miniszterelnök még elzárkózott a kompromisszumoktól, a másnapi diákképviseletekkel folytatott egyeztetések során már oldottabb volt a párbeszéd hangvétele. A háttérben azonban továbbra is felfokozott a hangulat: holnap általános sztrájkkal tiltakoznak a franciák a törvény ellen.