Megjött az étvágyuk

India nem most lépett ki a tőkeexportőrök világába: míg 2003-ig az ENSZ adatai szerint nagyjából egymilliárd dollárnyi indiai tőke keresett célpontokat külföldön, 2005-ben 3,7 milliárd dollárnyi indiai tőke ment külföldre, 2007. első negyedében az indiai cégek 11,3 milliárd dollárt költöttek külföldi cégek felvásárlására.

Az évi 7-9 százalékkal növekvő gazdaság ugyan India-szerte nem mindenhol érhető tetten, de a nagyvárosokban és a technológiai központokban (Bangalore, Hyderabad) 10 év alatt minden megváltozott. Jellemző az indiai fejlődésre, hogy miközben 2002-ben a dollárban számolt exportja alig volt több Magyarországénál (50 milliárd dollár és 42 milliárd), addig 2006-ban India több, mint 130 milliárdnyit exportált, míg Magyarország (szintén nem keveset fejlődve) 70 milliárdot.

Még feltűnőbb a növekedés a szolgáltatások exportjában: India a 2002-es 3 milliárdból 2006-re 40 milliárdnyit csinált, míg a call-centerekben és a multik szolgáltató-központjaiban szintén élen járó Magyarország 4 milliárdról 12-re növelte kivitelét. A nemzeti össztermék 2000 és 2006 között 70 százalékkal nőtt (466 milliárdról 800 milliárdra) - összehasonlítva Kína 1080-ról 1980-ra növelte GDP-jét (80 százalék).

Legjobban a nagy múltú ipari cégek mellett az elmúlt évtizedben alapított technológiai cégek mennek. A jó angoltudással rendelkező, az évente több tízezer műszaki diplomást felnevelő Indiában a szellemi termékekkel és szolgáltatásokkal (jellemzően a szoftverfejlsztő és az üzleti folyamatok kiszervezésére szakosodott) foglalkozó cégek a legnagyobbak közé nőtték ki magukat.

A Forbes magazin 2007-es listáján, ahol az árbevétel, nyereség, eszközök értéke és a piaci érték alapján rangsorolták a világ cégeit, a kéttucatnyi szoftvergyártó közé három indiai is bekerült: a 13. Tata Consulting System, a 17. Infosys és a 18. Wipro, amelyek olyan nagy múltú cégeket is megelőznek, mint az Electronic Data System (EDS) vagy az Electonic Arts. (Jórészt azért, mert ugyan csupán 1,5-3 milliárd dollárnyi forgalmat és 100 milliós nagyságrendű nyereséget tudnak felmutatni, de a növekedési potenciáljuk miatt a tőzsdék 15-20 milliárd dollárra tartják őket.)

Felvásárlók

Az idei év egyik legnagyobb vállalati felvásárlási akciója mind értékben, mind a felhajtást tekintve az a legnagyobb európai acélgyártó, az Arcelor felvásárlása volt. A vevő a világ egyik leggazdagabb embere, Lakshmi Mittal (amilliárdosok listáján az ötödik, 32 milliárd dolláros magánvagyonával) által tulajdonolt Mittal Steel volt. A vonakodó európai kormányok által végül is jóváhagyott 32,5 milliárd dolláros ügylet során létrejött Mittal-Arcelor 320 ezer dolgozójával és 11 százalékos világpiaci részesedésével a világ elsőszámú acélgyártójává vált. #page#

2007. első negyedévében az indiai cégek 11,3 milliárd dollárt fordítottak külföldi cégek felvásárlására. Az Indiai kereskedelmi és Iparkamara adatai szerint indiai cégek az Egyesült Államokban (3 milliárd dollár), Vietnámban (2,1 milliárd dollár), Kanadában (1,8 milliárd dollár), Indonéziában (1,1 milliárd dollár) és Izraelben (450 millió dollár) költöttek legtöbbet.

A szektorokat tekintve az acélipar (3,8 milliárd dollár), az energiaipar (3,05 milliárd dollár), autóipar (2,3 milliárd dollár) és a gyógyszeripar (650 millió dollár) volt a legvonzóbb az indiai befektetők számára.

Magyar célpontok

A legnagyobb indiai IT-cég, a Tata Consultancy Sevices (TCS) Budapesten rendezte be európai szoftverfejlesztő központját, az Indiai Nagykövetség szerint a következő években 100 millió dollárnyi beruházást kíván végrehajtani. A ma négyszáz fős cég most is keres 100 frissdiplomást.

A Bharat McNally 200-ben félmillió dollárért megvette Erőterv-Waagner-Bíró Környezetvédelmi Kft.-t, a Techncraft Industries a bajai Duna Kötöttárugyár Kft-t, a Crompotn Greaves pedig a Ganz Transelektro Villamossági Zrt.-t és a Ganz-Transverticum Kft-t kebelezte be egy 35 millió eurós ügylet keretében. Az indiaiaat az éelmisteripar is érdekli: a Thapar-csoport tavaly vásárolta meg a 4 milliárd forintos forgalmú, az indiai piacon már 10 éve jelen lévő Dunakilti konzervgyárat.

Most pedig az indiai cégek 200 millió dolláros befektetési célpontokat keresnek - akár Magyariországon is.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo