Intézményi befektetőknek szervezett fórumot a múlt héten a Budapesti Értéktőzsde. Ebből az alkalomból több szakértő is előadást tartott, így a társ-házigazda KBC Securities Magyarország elemzői is értékelték a hazai gazdasági környezetet. Barcza György és Tordai Péter a költségvetési kiigazítás eddigi hatásait vázolta fel. Kiemelték, hogy a szigorítási intézkedések 2007-ben nagyobb részben a bevételi oldalon keresztül hatottak, 2008-2009-től várható a kiadási oldal további - részben automatikus - zsugorodása. A makrogazdasági stabilitás önmagában is segíti a növekedést, de kérdéses, elegendő lesz-e ez a felzárkózási folyamat újraindításához. Az árfolyam stabilitása, a kamatok lassú csökkenése mellett várhatóan egy esetleges újabb nemzetközi tőkepiaci korrekció esetén is megmarad.
Megállapították, az óvatos tervezés és hatékony kiadási kontroll hatására a költségvetés hiány akár 1 százalékponttal is a konvergencia programban kitűzött cél alatt maradhat. A folyó fizetési mérleg hiánya jelentősen javul, így a külső finanszírozás fenntarthatóvá válik. A 2007-es költségvetés egyszeri kiadási tételei (MÁV tőkeemelés és hitelátvállalás, Grippen elszámolás, fejezeti tartalék zárolása, autópálya építés ütemének lassulása, kamatkiadások) elérhetővé teszi a 2008-as 4,3%-os célt. A reformfolyamat megakadása ugyanakkor kétségesség teszi a további 1 százalékpontos hiánycsökkentést 2009-ben (3,2%). A szerkezeti reformok végigvitele nélkül - figyelembe véve a gazdaságpolitika eddig jellemzőit - fennáll a veszélye, hogy a 2010-es választás újból felpuhítja a költségvetési politikát.
Élelmiszerárak várt emelkedés miatt 0,5-1 százalékponttal magasabb infláció alakulhat ki - hangzott az elemzés. Decemberben 5,8%, 2008 átlagában 4% lehet, s 2009 elején érhető el a 3%-os inflációs cél. Az inflációs kép további romlása a jegybanki hitelességet veszélyeztetheti. Ez év végéig 7%-ra, 2008 közepéig 6,5%-ra csökkenhet az alapkamat. Jelenleg a forint hozamgörbe jelentős felárat nyújt a szomszédos országokhoz képest, várható, hogy a fundamentális helyzet javulásával a piaci folyamatok kedvezően reagálnak.