Legkevésbé lényeges a boltválasztásnál általában a magyar vevők számára a lehetőség a bankkártyás fizetésre, az üzlet parkolójának mérete. Meglepő módon a szolgáltatásokat, akciókat és promóciókat is alacsonyan értékelik a fogyasztók.
A háztartásokat fontos szempontokból reprezentálja az a vásárlásokért felelős 1000 személy, zömében háziasszony, akit a GfK megbízottai személyesen kérdeztek meg vásárlási szokásaikról. A 2003 őszén végzett felmérés eredményeit összegző Shopping Monitor című tanulmány idén ötödször jelent meg. A kutatás célja feltárni a vásárlási szokásokat, ahogyan azokat a fogyasztók látják.
A háziasszonyok legnagyobb része még mindig kis boltban költi el a legtöbbet élelmiszerre. Második helyen a hipermarket áll, majd a diszkont következik és a szupermarket.
A kis bolt a fő bevásárló hely a megkérdezettek 34 százaléka számára. Kiemelkednek közülük a havi nettó 40 000 forintnál kisebb jövedelmű háztartásban, továbbá a 20 000 lakosúnál kisebb településen élők.
A hipermarketet jelölte meg legkedveltebb bolttípusa gyanánt a válaszadók 29 százaléka. Főleg 40 év alatt, havi 120 000 forint nettó jövedelem feletti háztartásokban, illetve Budapesten és Pest megyében adják ki hipermarketben élelmiszerre a legtöbb pénzt.
A diszkontot tartja fő bevásárló helynek a háziasszonyok 21%-a. Köztük legna-gyobb arányban a 60 év felettiek és a budapestiek. Ennél a bolttípusnál a döntés gyakran nem a vevőkön múlik, hanem azon, hogy működik-e a lakóhelyük közelében diszkont.
Szupermarketben adja ki élelmiszerre a legtöbbet a háziasszonyok 11 százaléka. Szintén a budapestiek és a diplomások körében nagyon népszerű ez a bolttípus.
Megjegyzendő, hogy a bolttípusok kedveltsége véleményeken alapul, és nem a piaci részesedéseket tükrözi, hanem a vásárlási szokásokat.
Hipermarketben leggyakrabban vásárolt termékek a mosó- és tisztítószereken kívül az alapvető élelmiszerek, mint például a liszt és a cukor.
Szupermarketben a mosó- és tisztítószerek mellett leggyakrabban említették a teát és a kávét.
Kis boltban veszik leggyakrabban a tejet és a tejterméket, a friss kenyeret és a péksüteményt.
A diszkontban legtöbbször vásárolt kategória az alapvető élelmiszer a teával és a kávéval együtt.
A szaküzletek jelentősége általában csökken. Friss húst, továbbá zöldséget és gyümölcsöt azonban még mindig sokszor vesznek hentesnél, illetve zöldségesnél.
Az élelmiszervásárlást befolyásoló tényezők közül az árszínvonalat tartják legfontosabbnak a havi 40 000 forintnál kisebb nettó jövedelmű háztartásban élők.
Az áru frissessége és minősége különösen Közép- és Dél-Dunántúlon, valamint az 50 000 lakosúnál nagyobb vidéki városokban számít.
A választékot legnagyobb mértékben a havi 80 000-120 000 forint közti jövedelemmel rendelkező háztartásokban élők számára fontos.
Még mindig a kis bolt vezet és fő szempont az ár
Az élelmiszervásárlást befolyásoló tényezők közül legfontosabb az árszínvonal és az áruk frissessége, minősége. Utána következik a választék, továbbá az udvarias és gyors kiszolgálás. Többek között ezt állapítja meg a GfK Piackutató Intézet új felmérése a vásárlási szokásokról, a fogyasztók véleménye alapján.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.