Amit hallani akartak
Európa elsőszámú gazdasági napilapja, a Financial Times szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő az 1990-es rendszerváltás utáni legintenzívebb reformidőszakot helyezte kilátásba. Gyurcsány a megnyert választások utáni tájékoztatóján megígérte azt, amit a pénzügyi piacok igazán hallani akartak - a hatalmas államháztartási hiány csökkentést. A FT tudósítása szerint a kormányfő viszont nem részletezte terveit, bár arról viszont beszélt, túlméretezett, nagy költséggel gyenge szolgáltatásokat nyújtó állami intézmények működésére ambiciózus változásokat dolgoznak ki.Gyurcsány, aki 2004-ben egy pártbeli puccsal került hatalomba azt is mondta, hogy kormánya célja továbbra is az euró 2010-es magyarországi bevezetése - míg ezt a célt a legtöbb elemző elérhetetlennek tartja. - írja a FT tudósítója.
Ahogyan Kennedy
A tekintélyes német gazdasági lap, a Handelsblatt a magyar választásokról szóló összefoglalójában azt emelte ki, hogy a 44 éves Gyurcsány John F. Kennedy 1961-es választási győzelme után mondott beszédéből idézett. "Ne azt kérdezd, hogy mit tehet hazád érted, hanem azt, hogy mit tehetsz a hazádért!"."Meg kell mutatniuk"
A világ egyik vezető gazdasági hírügynöksége, a Bloomberg szintén az euró bevezetésének nehézségeit emeli ki tudósításában. A cikk szerint a költségvetési hiányt a felére kellene csökkentenie az új kormánynak mielőtt az euró bevezetésre kerülne Magyarországon. Gyurcsány Ferenc, aki a kampányban azt ígérte, hogy növelik a kiadásokat és csökkentik az adókat, a választások után azt az ígéretét ismételte meg, hogy kormánya 2008-ra teljesíteni fogja az euró-zónához való csatlakozás kritériumait. A kormány folyamatosan figyelni fogja a hiány mértékét, és beavaztkozik, ha ez szükséges - idézi a Bloomberg Gyurcsányt.A koalíció úgy fogja tervezni a költségvetést a következő két évben, hogy a 2010-es euróbevezetés lehetséges legyen. A hírügynökség által megkérdezett, a feltörekvő piacokon hétmilliárd dollárt kezelő Deka Investment GmBH vezető elemzője, Michael Ganske szerint a kormányfő ígéretei nem feltétlenül győzik meg a befektetőket. "Meg kell mutatniuk, hogy elindítják a fontos strukturális reformokat. Ma az euró 2010-es bevezetése meglehetősen megalapozatlannak tűnik."
A rekorder
Választások után Magyarország pénzügyi problémákkal néz szembe - közli a brüsszeli és uniós hírekre főkuszáló EUobserver. Az uniós statisztikai hivatala, az Eurostat szerint Magyarországnak volt a legnagyobb államháztartási hánya 2005-ben.A 2005-ös hiány elérte a nemzeti össztermék 6,1 százalékát, ami miatt a költségvetés kérdései napirenden maradnak az újraválasztott kormányfő, Gyurcsány Ferenc számára. Tavaly Portugália volt a második legnagyobb deficittel (-6%) bíró ország, őt követi Olaszország (-4%), az Egyesült Királyság (-3,6). Negyedik helyen Németország (-3,3 %), ötödiken Málta (-3,3%) - ők nem teljesítik a konvergencia-kritériumokat. Nyolc országban viszont többlettel zárt a költségvetés - különösen Dánia emelkedik ki a sorból, ahol majdnem 5 százalékkal haladta meg a bevétel a kiadásokat.