Még egyszer az alapkamatról

Nyíri Iván szerint a piac türelmes, bízik a kormány (reform)ígéreteiben és a kiadások csökkentésében, így van lehetőség a kamatok csökkentésére is. A Magyar Közgazdasági Társaság Külgazdasági Szekciójának elnöke az Echo TV-ben beszélt a "történelmi helyzetről".

Piac és Profit az Echo TV-n
Minden szerdán 21:30-tól
Beszélgetőpartner: Nyíri Iván, a Magyar Közgazdasági Társaság Külgazdasági Szekciójának elnöke

Műsorvezető: Demcsák Zsuzsa

Nyíri szerint ma egy olyan gazdaságpolitikai helyzet alakult ki, amely történelmi pillanatnak számít az ország életében. A helyzetet Nyíri szerint nemcsak a kormány, de a jegybank is ki tudná használni, a közgazdász szerint egy 50-70 bázispontos alapkamat-csökkentés komoly pozitívumokat hozna a gazdaság és a költségvetés életében.

Változások

A kamatcsökkentés hatása gyorsan megmutatkozna a költségvetés kiadási oldalán, hiszen 10-20 milliárd forinttal csökkenne a büdzsé kamatkiadása. A forint árfolyama közelebb lenne a sáv közepéhez, így a jelenlegi erős szélhez képest egy kismértékű forintgyengülés következne be. A gyengülő forint kedvezne az exportőröknek, hiszen (azonos euróárak mellett forintban) nagyobb bevételük lenne, míg a gyengülő forint drágítaná az importot, ami a belföldre termelő vállalkozások helyzetét javítaná az erős importőr vetélytársakkal szemben.

A kiáltványról

A 16 gazdasági (érdekvédelmi) szervezet kiáltványáról szólva Nyíri kiemelte, hogy a gazdaság szereplői és a kormány közötti párbeszéd mindenképpen nagyon fontos. Abban a helyzetben, amikor a jegybank és a kormányzat közötti nézeteltérések számosak, fontos lenne, hogy a jegybank is odafigyeljen a reálgazdaság szereplőinek véleményére.

Május első hetei

Nyíri Iván szerint a választások után a piac várakozó állásponton van, várja a kormány reformra és költségvetési kiadások lefaragására tett lépéseket. Így eljött az a pillanat, amikor maga a jegybank is léphetne. A "forró pénz" nem játszik túl nagy szerepet az államkötvények piacán, az intézményi befektetők 2800-3000 milliárd forintnyi állampapírt tartanak a kezükben. Az viszont kevéssé valószínű, hogy ekkora mennyiségű papírtól meg kívánnának szabadulni, ugyanis az jelentős költséggel járna. Pláne nincs veszélyben Nyíri szerint a 11 milliárd eurónyi 10 éves lejáratú államkötvény. Az emelkedő olajárak miatt (az olajtermelők) kezében rengeteg friss tőke halmozódott fel, amely a jó hozamú és biztonságos befektetési célpontokat keresi. Ebben a helyzetben tehát nem valószínű, hogy bármely befektető elhagyná az országot.

Az MKT Külgazdasági Szekciójának elnöke szerint a gazdaság növekszik, az infláció alacsony, és ugyan a kormánynak nehéz dolga lesz a változásokkal, a helyzet egyáltalán nem reménytelen.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo