Még a használt lakások is drágulnak - magára talált Budapest

Az egy évvel ezelőttihez képest átlagosan 3,5 százalékkal emelkedett a fővárosban a használt társasházi lakások ára, míg a panelek értéke 7,5, a családi házak értéke pedig majdnem 11 százalékkal nőtt, derült ki az Otthon Centrum legfrissebb kutatásából.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavalyi, pandémiával kapcsolatos korlátozó intézkedéssekkel és jelentős piaci visszaeséssel terhelt év után  talpra állt az ingatlanpiac, amit a kereslet növekedésével párhuzamosan az árak emelkedése is mutat. Az  Otthon Centrum szakértőinek mérése szerint Budapesten a társasházi lakások átlagos négyzetméterára 762  ezer forintra nőtt, ami 3,5 százalékkal magasabb, mint 2020-ban. „Az öt százalék alatti átlagár-növekedés  egyúttal azt jelenti, hogy idén nem minden kerületben emelkedett a téglalakások négyzetméterára a tavalyi  év azonos időszakához képest: jellemzően a drágább kerületekben csökkentek, míg az olcsóbbakban nőttek az  árak” – árnyalta növekedés számait Soóki-Tóth Gábor. Az Otthon Centrum elemzési vezetője elmondta, a  legnagyobb mértékű visszaesést az V. kerület mutatta átlag 9 százalékkal, melyet a XIII. kerület 7 százalékos  árcsökkenése követett. Az Észak-budai és Belvárosi kerületek többségében stagnáltak az árak.

A legnagyobb mértékben, átlagosan 15 százalékkal Budán a XI. és XII. és Pesten a XVII., XVIII. kerületekben  drágultak a lakások, de a VIII. kerület 9 százalékos, és a XIV. kerület 7 százalékos drágulása is említést érdemel.

(Fotó: Pexels.com)

A V. kerületben mért átlagosan 956 ezer forintos fajlagos ár a legmagasabb a kerületek között, ám előnye  jelentősen csökkent az utóbbi években mérthez képest. Ezt az értéket most a XII. kerület közelítette meg  leginkább (930 ezer Ft/m2), de az I. és II. kerület (900 ezer Ft/m²) is közel van a belvárosi értékhez. A pesti  oldalon a XIII. kerület az ötödik legdrágább budapesti városrész (880 ezer Ft/m²). Buda többi kerületében  valamivel alacsonyabb volt az átlagos ár (750-850 ezer Ft/m²), míg Belváros többi kerületében leheletnyivel  szerényebb összeget kértek az eladók (630-815 ezer Ft/m²). A legolcsóbbnak a VIII. kerület bizonyult, míg a  legdrágább a VI. kerület volt.

Soóki-Tóth Gábor megjegyezte, a külső pesti kerületek átlagos négyzetméterárában jelentős különbség  mutatkozik. Az élén továbbra is a XIV. és XVI. kerület áll átlag 685 ezer forintos fajlagos árral, melyhez a XVII.  és XVIII. kerület zárkózik leginkább 635 ezer forintos átlagos négyzetméterárral. A legolcsóbb Dél-pesti  kerületek azonban nem érik el a fél millió forintot: a XXIII. kerületben átlag 432 ezer forintot, a XXI. kerületben  485 ezer forintot, és a XX. kerületben 499 ezer forintot mért az Otthon Centrum az idei év első kilenc  hónapjának társasházakra szűkített eladási statisztikái alapján.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo