Matolcsy György jegybankelnök keményen beszólt Orbán Viktornak

Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke régóta másképp látja a magyar gazdaság helyzetét, mint a kormány tagjai. Néha diplomatikusabban adja elő eltérő gondolatait, néha kőkeményen. Most ez utóbbi sikerült.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétvégén Orbán Viktor hurráoptimista beszédet tartott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján. A kormányfő hangsúlyozta, a gazdasági növekedés 7,1 százalék volt tavaly, hasonló 1977-ben volt, akkor 7,6 százalék, "érthetően egészen más körülmények között". A beruházási ráta az Európai Unióban a második legmagasabb volt az elmúlt évben - tette hozzá.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a GDP 7 százalékos növekedése önmagában nem értelmezhető. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Ehhez képest egy nappal később Matolcsy Györgynek a Magyar Nemzetben jelent meg elemzése. A jegybankelnök úgy teszi helyre a kormányfőt, mint a tanár a rossz nebulót.

Statisztikailag elértük, de ez a 7 százalék nem az a 7 százalék. A 2020-es év 4,7 százalékos visszaesése volt a bázis, ezért a 2021-es növekedési adat önmagában nem értelmezhető. A két évet együtt érdemes vizsgálni, akkor kapunk a gazdasági növekedés szempontjából megbízhatóbb képet.
Matolcsy György tehát a 2020-2021-es évet együtt vizsgálja és akkor már egy egész más szám jön ki neki, mint Orbán Viktornak.
Az átlagos növekedés tehát 1,0 százalék, ami válság idején sokat ér, de elmarad a 2010-19 közötti időszak átlagos 2,8 százalékos GDP növekedésétől és messze lemarad a 2013-19 közötti felzárkózási szakasz átlagos 3,7 százalékos növekedésétől.
És valljuk be az Orbán által emlegetett 7 százalék és a Matolcsy által kalkulált 1 százalék között hatalmas a különbség. A jegybankelnöknek más gondja is van az orbáni gazdaságpolitikával és nem kérdés, hogy cikkével egyenesen a miniszterelnöknek üzen. Ezt onnan tudni pontosan, hogy 2020. március 30-án személyesen Orbán Viktor hirdette meg a „kanyarban előzés” politikáját a járványra adott reakcióként. Matolcsy írásának címe pedig nem más: sikerült-e a kanyarban előznünk?

A szerző kétszeres nemet is mond írása címében feltett kérdésre

Egyszer, mert az EU-27 csoportban gazdasági fejlettség tekintetében a 2019. évi 20. helyről 2021 végére visszaestünk a 21. helyre. Ez így valóban előzésnek tűnik, de nem mi előztünk, hanem minket előzetek le.

Másodszor pedig, mert relatíve jövedelmet veszítettünk. A válságot ugyan viszonylag jól kezeltük, „mondhatjuk, hogy a kanyarban sok területen megelőztük magunkat”, de valójában veszítettünk 6-8 százalék körüli GDP többletet. Ez ugyan sokkal jobb teljesítmény, mint a németeké, ahol a 2021 végére várt német GDP 10 százalékát vette el a válság, gazdaságtörténeti metszetben azonban Magyarország is veszített ahhoz képest, amit pandémia nélkül elérhetett volna.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo