A hétvégén Orbán Viktor hurráoptimista beszédet tartott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján. A kormányfő hangsúlyozta, a gazdasági növekedés 7,1 százalék volt tavaly, hasonló 1977-ben volt, akkor 7,6 százalék, "érthetően egészen más körülmények között". A beruházási ráta az Európai Unióban a második legmagasabb volt az elmúlt évben - tette hozzá.
Ehhez képest egy nappal később Matolcsy Györgynek a Magyar Nemzetben jelent meg elemzése. A jegybankelnök úgy teszi helyre a kormányfőt, mint a tanár a rossz nebulót.
Statisztikailag elértük, de ez a 7 százalék nem az a 7 százalék. A 2020-es év 4,7 százalékos visszaesése volt a bázis, ezért a 2021-es növekedési adat önmagában nem értelmezhető. A két évet együtt érdemes vizsgálni, akkor kapunk a gazdasági növekedés szempontjából megbízhatóbb képet.Matolcsy György tehát a 2020-2021-es évet együtt vizsgálja és akkor már egy egész más szám jön ki neki, mint Orbán Viktornak.
Az átlagos növekedés tehát 1,0 százalék, ami válság idején sokat ér, de elmarad a 2010-19 közötti időszak átlagos 2,8 százalékos GDP növekedésétől és messze lemarad a 2013-19 közötti felzárkózási szakasz átlagos 3,7 százalékos növekedésétől.És valljuk be az Orbán által emlegetett 7 százalék és a Matolcsy által kalkulált 1 százalék között hatalmas a különbség. A jegybankelnöknek más gondja is van az orbáni gazdaságpolitikával és nem kérdés, hogy cikkével egyenesen a miniszterelnöknek üzen. Ezt onnan tudni pontosan, hogy 2020. március 30-án személyesen Orbán Viktor hirdette meg a „kanyarban előzés” politikáját a járványra adott reakcióként. Matolcsy írásának címe pedig nem más: sikerült-e a kanyarban előznünk?
A szerző kétszeres nemet is mond írása címében feltett kérdésre
Egyszer, mert az EU-27 csoportban gazdasági fejlettség tekintetében a 2019. évi 20. helyről 2021 végére visszaestünk a 21. helyre. Ez így valóban előzésnek tűnik, de nem mi előztünk, hanem minket előzetek le.
Másodszor pedig, mert relatíve jövedelmet veszítettünk. A válságot ugyan viszonylag jól kezeltük, „mondhatjuk, hogy a kanyarban sok területen megelőztük magunkat”, de valójában veszítettünk 6-8 százalék körüli GDP többletet. Ez ugyan sokkal jobb teljesítmény, mint a németeké, ahol a 2021 végére várt német GDP 10 százalékát vette el a válság, gazdaságtörténeti metszetben azonban Magyarország is veszített ahhoz képest, amit pandémia nélkül elérhetett volna.