Matolcsy György jegybankelnök keményen beszólt Orbán Viktornak

Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke régóta másképp látja a magyar gazdaság helyzetét, mint a kormány tagjai. Néha diplomatikusabban adja elő eltérő gondolatait, néha kőkeményen. Most ez utóbbi sikerült.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétvégén Orbán Viktor hurráoptimista beszédet tartott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján. A kormányfő hangsúlyozta, a gazdasági növekedés 7,1 százalék volt tavaly, hasonló 1977-ben volt, akkor 7,6 százalék, "érthetően egészen más körülmények között". A beruházási ráta az Európai Unióban a második legmagasabb volt az elmúlt évben - tette hozzá.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a GDP 7 százalékos növekedése önmagában nem értelmezhető. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Ehhez képest egy nappal később Matolcsy Györgynek a Magyar Nemzetben jelent meg elemzése. A jegybankelnök úgy teszi helyre a kormányfőt, mint a tanár a rossz nebulót.

Statisztikailag elértük, de ez a 7 százalék nem az a 7 százalék. A 2020-es év 4,7 százalékos visszaesése volt a bázis, ezért a 2021-es növekedési adat önmagában nem értelmezhető. A két évet együtt érdemes vizsgálni, akkor kapunk a gazdasági növekedés szempontjából megbízhatóbb képet.
Matolcsy György tehát a 2020-2021-es évet együtt vizsgálja és akkor már egy egész más szám jön ki neki, mint Orbán Viktornak.
Az átlagos növekedés tehát 1,0 százalék, ami válság idején sokat ér, de elmarad a 2010-19 közötti időszak átlagos 2,8 százalékos GDP növekedésétől és messze lemarad a 2013-19 közötti felzárkózási szakasz átlagos 3,7 százalékos növekedésétől.
És valljuk be az Orbán által emlegetett 7 százalék és a Matolcsy által kalkulált 1 százalék között hatalmas a különbség. A jegybankelnöknek más gondja is van az orbáni gazdaságpolitikával és nem kérdés, hogy cikkével egyenesen a miniszterelnöknek üzen. Ezt onnan tudni pontosan, hogy 2020. március 30-án személyesen Orbán Viktor hirdette meg a „kanyarban előzés” politikáját a járványra adott reakcióként. Matolcsy írásának címe pedig nem más: sikerült-e a kanyarban előznünk?

A szerző kétszeres nemet is mond írása címében feltett kérdésre

Egyszer, mert az EU-27 csoportban gazdasági fejlettség tekintetében a 2019. évi 20. helyről 2021 végére visszaestünk a 21. helyre. Ez így valóban előzésnek tűnik, de nem mi előztünk, hanem minket előzetek le.

Másodszor pedig, mert relatíve jövedelmet veszítettünk. A válságot ugyan viszonylag jól kezeltük, „mondhatjuk, hogy a kanyarban sok területen megelőztük magunkat”, de valójában veszítettünk 6-8 százalék körüli GDP többletet. Ez ugyan sokkal jobb teljesítmény, mint a németeké, ahol a 2021 végére várt német GDP 10 százalékát vette el a válság, gazdaságtörténeti metszetben azonban Magyarország is veszített ahhoz képest, amit pandémia nélkül elérhetett volna.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo