A szolgáltatások drágulása 0,20%-kal, az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,19%-kal, a ruházkodási cikkeké 0,13%-kal, az élelmiszereké 0,12%-kal, a szeszes italok, dohányáruké 0,10%-kal, a háztartási energiáé 0,02%-kal emelte, míg a tartós fogyasztási cikkek körében bekövetkezett árcsökkenés 0,02%-kal mérsékelte az előző hónaphoz viszonyított áremelkedést.
Ez év februárban a központi, illetve az önkormányzati intézkedések árnövelő hatása 0,1% volt.
1 hónap alatt, 2002. februárhoz viszonyítva az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai átlagosan 0,3%-kal csökkentek. Az idényáras élelmiszerek 6,7%-os drágulása mellett, csökkent a tojás (6,7%), a sertéshús (4,6%), a sertészsiradék (2,2%), a baromfihús (1,9%), a liszt (1,5%), és a szalonna (1,1%) ára.
2002. márciusban a ruházkodási termékek árai – a 2002-es tavaszi-nyári áruválaszték feltöltésével – az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedtek. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a szeszes italok, dohányáruk főcsoportban szintén az átlagosnál nagyobb volt az áremelkedés, ezen belül 2,8%-kal nőtt a járműüzemanyagok ára. A szolgáltatások átlagos mértékű drágulásán belül az eltérő számlázási időpontok következtében a csatornadíj 2,9%-kal, a vízdíj 2,6%-kal emelkedett, míg a háztartási energia körében az árak az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. A tartós fogyasztási cikkek körében árcsökkenés figyelhető meg 2002. februárhoz képest.
Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, valamint a friss hazai és déligyümölcs) nélkül számítva egy hónap alatt a fogyasztói árak 0,6%-kal emelkedtek.
12 hónap alatt, 2001. márciushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagot meghaladóan emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 22, az étolaj 20, a sertészsiradék 19, a szalonna 14, a tej és a házon kívüli étkezés 11, a szalámi, sonka 10%-kal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a liszt (11%), a tojás (6%) és a csomagolt kávé (2%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan kevesebbet kellett fizetni, mint 2001. márciusban. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a ruházkodási cikkek 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. A szolgáltatások átlag feletti áremelkedésén belül kiemelkedett a lakbér és a testápolási szolgáltatás 15, a járműjavítás, -karbantartás 12, a tv-előfizetés és a szemétszállítás 11%-os árváltozása. A háztartási energia és a szeszes italok, dohányáruk árnövekedése is magasabb volt az átlagosnál.
2002. márciusban a szezonálisan kiigazított „alapdrágulás” (maginfláció) az előző hónaphoz 0,5%, 2001. márciushoz viszonyítva 6,2% volt. Részletesebb információk „Az új típusú maginflációs mutató visszatekintő adatsora” című időszaki tájékoztatóban találhatók.
2002. márciusban a nyugdíjas fogyasztóiár-index az előző hónaphoz 100,6% volt, az előző év márciushoz pedig 106,7%.
5,9 százalékos március/márciusi infláció
2002. márciusban az egyhavi átlagos áremelkedés 0,7% volt, 2001. márciushoz viszonyítva pedig 5,9%-kal növekedtek az árak. Idén az első három hónapban átlagosan 6,2%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?