A néhány éve bevezetett kötelező szakmai gyakorlatból rengeteget profitálhatnak a végzős hallgatók.
Heti négy nap gyakorlat, egy nap iskola
A Budapesti Műszaki Főiskolán (BMF) 1995 óta létező gyakorlat a speciális, kooperatív program, mely során a közreműködő hallgatók tanulmányaik befejeztével 10 hónapos, kihelyezett szakmai gyakorlaton vehetnek részt a főiskolával kapcsolatban álló cégeknél. A programot eredetileg arra találták ki, hogy a cégnél eltöltött időszak végeztével tartalmas, újszerű, a gyakorlati élethez közel álló diplomamunkák születhessenek.A kooperatív programok keretében a diplomamunkájukon dolgozó végzősök heti négy napon keresztül a partnercégek projektmunkáiban vesznek részt. A fennmaradó napot a főiskolán további 2-3 választott szakmai tantárgy hallgatásával töltik. A programból az informatika területén működő cégek is egyre többet profitálnak.
A gyakorlatosok 80 százalékának szerződést ajánlanak
"A program résztvevőivel gyakran előfordul: az egy évvel kitolódott tanulmányi időszak hozadékaként megtalálják első munkahelyüket " - mondja Dr. György Anna, a BMF Neumann János Informatikai Főiskolai Karának főigazgató-helyettese. A cégek annyira elégedettek a kooperatívos hallgatókkal, hogy a résztvevők csaknem 80 százalékát a továbbiakban is foglalkoztatják. A program iránt nagyon nagy az érdeklődés: nem ritka, hogy több vállalat igényelne kooperatívos hallgatókat, mind ahányan jelentkeznek a programra. A program ideje alatt ösztöndíjat kapnak a résztvevők. A kooperatív program így nem csupán a cégek, hanem a hallgatók körében is nagy népszerűségnek örvend.
Ne szükséges rosszként tekintsünk rá
A munkaerőpiac képviselői szerint is érdemes a szakmai gyakorlati lehetőségeket alaposan kiaknázni. "Jó, ha a felsőoktatásban tanuló fiatalok a szakmai gyakorlat lehetőségét semmiképpen sem szükséges rossznak tekintik. A gyakorlat olyan tapasztalatokkal, pozitívumokkal gazdagíthatja a benne résztvevőket, amelyek nagyban segítheti őket a későbbi elhelyezkedésben" - mondja Balázsy Krisztina, a Grafton fejvadász cég vezető tanácsadója.
A cégek is egyre inkább felfedezik a gyakorlat előnyeit
Míg hét évvel ezelőtt, a szakmai gyakorlatok kötelezővé tételekor csodával határosnak számított színvonalas gyakorlati helyhez jutni, mára a vállalatok többségénél megtörtént a szemléletváltás. Csakúgy, mint a hallgatók többségénél, akik az őskorszakban mindössze a gyakorlatot igazoló papír megszerzésére törekedtek. Az utóbbi hat évben megfigyelhető, hogy a cégek egyre komolyabban számolnak a szakmai gyakorlatos hallgatókban rejlő lehetőségekkel. Egyre több cég ennek megfelelően komoly kritériumrendszer szerint, több fordulós állásinterjú során válogat a gyakorlatra jelentkezők közül. Az esetek döntő többségében azonban még mindig elég egy fél órás interjú a kiválasztáshoz.
Munkatapasztalat hiányában a személyiséggel lehet hódítani
A szakmai gyakorlatot kereső fiatal helyzete jóval speciálisabb, mint a hagyományos álláskeresésben résztvevőé. "Egy főiskolás, egyetemista ugyanis az álláskereső évek során felhalmozott szakmai tapasztalataival nem kelhet versenyre. A hallgatóknak elsősorban személyiségükkel, stabil elméleti tudásukkal kell meggyőzni a céget az alkalmasságukról. Mindemellett jó pontnak számít a tudatosság, a nyitottság és az őszinteség is" - számolt be Balázsy Krisztina.
A gyakorlat alatt jól teljesítő diáknak egyre gyakrabban van lehetősége arra, hogy rátermettségét bizonyítva a cég további hosszú távú lehetőséget biztosítson a számára. Balázsy Krisztina emellett arra is felhívja a figyelmet: a gyakorlati helyek kiválasztását időben el kell kezdeni. Akinek szeptemberben kell megkezdeni a szakmai gyakorlatot, annak tanácsos már májusban helyet biztosítani, derül ki a Pályacsúcs Magazin cikkéből.