Már látszik a fény az alagút végén, de a koronavírus így is komoly nehézségeket okoz

A globális gazdasági leállás jelentős mértékben meg fogja tépázni az idei vállalati nyereségeket – erről tanúskodik a Fidelity International legfrissebb elemzői hangulatfelmérése.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fidelity elemzői az általuk vizsgált vállalatok körében átlagosan 44 százalékos éves nyereségcsökkenésre készülnek, ha a Covid-19 járvány a teljes 2020-as év gazdasági életére rányomja a bélyegét. Ha az év második felében megtörténik a talpra állás, az átlagos csökkenés 27 százalékos lesz.

A felmérés eredményeiből összességében az derül ki, hogy az elemzők szerint a Covid-19 hatása szélesebb körben és hosszabban érződik majd. A vírusnak jelenleg az elemzők 91 százaléka szerint lesz negatív hatása a vállalati jövedelmekre – ez az arány az elmúlt hónapban még csak 76% volt. Ennek a 91 százaléknak a kétharmada számít arra, hogy a leállás negatív hatásai a teljes évet érinteni fogják, nem csak az első hat hónapot – a márciusi felméréskor ez az arány még csak kevéssel haladta meg az 50 százalékot.

Fiona O’Neill, a Fidelity International részvényelemzési igazgatóhelyettese (Deputy Head of Research, Equities) így értékelte a helyzetet: „Ebben a hónapban komolyan megváltozott az elemzőink által a piacok jövőjéről alkotott kép az alig négy héttel ezelőttihez képest. Ennek fő oka az, hogy a koronavírus elsősorban ázsiai válságból világméretű járvánnyá, pandémiává vált. Ez az ellátási láncokban globálisan fennálló kölcsönös függőségek miatt különböző nehézségeket idézett elő, még Kínában is, ahol amúgy már a talpra állás első jeleit várjuk.”

A felmérésben szereplő Fidelity elemzők több mint fele úgy véli, hogy ha a körülmények változatlanok maradnak, akkor a vállalatok fizetési nehézségeket fognak tapasztalni az előttünk álló 12 hónap során. Ennek az ipari és a nem alapvető fogyasztási cikkek piacán a legnagyobb a kockázata, melyek vonatkozásában az elemzők 53, illetve 57 százaléka már a következő hat hónap során fizetőképességi problémákra számít.

A ciklikus ágazatokon belül a pénzügyi és technológiai vállalatoknak viszont nagyobb esélyük van átvészelni a nehéz időszakot. A pénzügyi ágazattal foglalkozó elemzőinknek mindössze 17 százaléka számít arra, hogy cégeinek fizetőképességi problémái lesznek, ami a tőkeszerkezetnek a pénzügyi válság óta végrehajtott megszilárdításának és a jegybanki politikának a banki ágazat számára nyújtott támogatásának köszönhető.

Marty Dropkin, a Fidelity International globális kötvényelemzési igazgatója (Global Head of Research, Fixed Income) a következőket fűzte hozzá: „Bár a fokozódó fizetőképességi problémák egyértelműen intő jelként szolgálnak minden befektető számára, fontos megjegyeznünk, hogy a hitelszpredek már tükrözik az egy hónappal ezelőttihez képest megnövekedett csődvárakozásokat. Ennek ellenére most minden korábbinál fontosabb, hogy a befektetők a mérlegek rendkívül szigorú vizsgálatával kiválogassák az ellenállóbb vállalatokat.”

Sokat tanultak a korábbi válságból a bankok

Fiona O’Neill hozzátette: „A bankok sokat tanultak a pénzügyi válságból, és szerencsére stabilabb állapotban érte őket a világjárvány. Az éveken át tartó tőkefelhalmozás után most képesek arra, hogy részt vegyenek a gazdaság talpra állításában. Ezenkívül a jegybankok is számos pénzügyi segélycsomagot vezetnek be, a             melyek célja a likviditási helyzet javítása.”

A Fidelity nem várja, hogy ebből a korábban nem tapasztalt, teljes gazdasági leállásból sikerül azonnal talpra állni, de elemzői arra számítanak, hogy egy éven belül megjelennek a javulás első jelei. Az elemzők 40 százaléka szerint az ágazatában 12 hónapon belül megkezdődik az újraéledés, és csupán 16 százalékuk véli úgy, hogy az ágazata még egy év múlva is recesszióban lesz.

Az azonban nem valószínű, hogy a talpra állás az egész világon egyszerre, koordinált módon fog lezajlani, mivel az egyes régiók különböző ágazatai eltérő időben fognak magukra találni.

AL-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet európai igazgatója hozzátette: „Nem mondok nagy újdonságot azzal, hogy a 2020-as jövedelmekre nagyon súlyos hatással lesz a járvány, és bár nagy erőkkel próbáljuk felmérni ennek mértékét, hiba lenne túl sokat foglalkozni a 2020-as évvel. Inkább annak előre jelzésére kell összpontosítanunk, hogy hogyan alakulnak majd a jövedelmek 2021-ben és az után, hogy továbbra is kiválogathassuk azokat a vállalatokat, amelyek nyertesként fognak kikerülni ebből a helyzetből.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo