„Az ősz közeledtével várható költségvetési költekezés, valamint a jövő évi országgyűlési választások előtti fiskális lépések bizonytalanságot kelthetnek. Ezek a tényezők pedig szeptembertől akár a forint gyengülése irányába is hathatnak. Ezért jelenleg is fontos a devizák közötti diverzifikáció” – teszi hozzá Tardos Gergely.
Indokolt az óvatosság
A kötvénypiacon szintén fokozott óvatosságra intenek a kilátások. A 10 éves magyar állampapírok hozamai az utóbbi időszakban a sáv tetejéhez tapadtak, és nem kizárt, hogy a következő időszakban akár a 8,5 százalékos szint közelébe is emelkedhetnek. Ez főként a hosszú oldali kamatprémium növekedésének tudható be, amit a globális inflációs nyomás, a fiskális kockázatok, valamint a hazai politikai bizonytalanság is fűt.
A befektetőknek így érdemes lehet kivárni a hosszú lejáratú kötvényekkel, különösen a 2026-os választások előtt, amikor nagyobb mozgások is jöhetnek az árfolyamokban. Az OTP Bank elemzői továbbra is a rövidebb lejáratokat tartják biztonságosabbnak a jelenlegi környezetben.
Mi látható a részvénypiacokon?
A jelenleg tapasztalt bizonytalan környezetben globális viszonylatban is intenek a túlzott kockázatvállalástól az elemzők. „Bár az áprilisi vámtarifa-bejelentések jelentős csökkenést okoztak a globális részvénypiacokon, V-alakú talpra állásnak lehettünk szemtanúi, a felfelé és lefelé mutató kockázatok kiegyenlítik most egymást. Habár az USA növekedési előnye a világ többi részével szemben folyamatosan csökken, a költségvetési politika expanzivitása miatt a recesszió kockázata alacsony, ami a profitnövekedésen keresztül hátszelet adhat az egyébként drága piacnak” – emelte ki Sándor Dávid, az OTP Global Markets Multi-Asset Elemzési osztályának vezetője. Hozzátette azt is, hogy az európai részvénypiac ugyan olcsóbb, ám számolni kell az amerikai kereskedelmi tárgyalások körüli bizonytalansággal, az erős euróval és hogy a mesterségesintelligencia-versenyben az EU egyelőre lemaradni látszik.