Az Európai Unió legnagyobb gazdaságában a kiskereskedelmi ágazat forgalma reálértékben 8,8 százalékkal csökkent júniusban 2021 júniusához képest. Ez a legnagyobb mértékű éves szintű visszaesés a rendszeres adatfelvétel 1994-es kezdete óta, 28 éve.
Nominálisan azonban a forgalom csupán 0,8 százalékkal csökkent. A nominális és a reálértékek közötti különbség a nagy inflációt, a magas áremelkedést tükrözi, amely érezhetően befolyásolja a fogyasztói bizalmat - emelte ki jelentésében a Destatis.
Az egy hónappal korábbihoz képest reálértéken 1,6 százalékos, nominálisan 0,5 százalékos csökkenést mértek.
Az élelmiszer-kiskereskedelemben az egy évvel korábbihoz képest - reálértéken - 7,2 százalékkal csökkent a forgalom, bizonyára főleg az élelmiszerek drágulása miatt, de annak is lehetett szerepe, hogy a koronavírus-világjárvány miatti korlátozások lebontásával emelkedésnek indult a vendéglők forgalma.
Az ágazat egy sor további területén is csökkent a forgalom, visszaesett a többi között a csomagküldő és internetes kiskereskedelem, és a ruházati cikkek és a lábbelik értékesítése.
A benzinkutak forgalma viszont növekedett, legalábbis az egy hónnappal korábbihoz képest, méghozzá 6,4 százalékkal, ami leginkább a szövetségi kormány által biztosított üzemanyagár-kedvezménynek tulajdonítható. Azonban az egy évvel korábbihoz képest még így is jelentős, 8 százalékos visszaesést regisztráltak a németországi töltőállomások forgalmában júniusban a Destatis jelentése szerint. (MTI)