Az Ernst & Young tanácsadó cég 2004-re szóló nemzetközi felmérése szerint Európában minden ötödik megvalósult, határokon átnyúló beruházás az Egyesült Királyságban kötött ki, így messze Anglia vezet az országok között. Utána következik Franciaország (17%) és Németország (5,7%). A közép-kelet-európai régió két éllovasa Lengyelország a negyedik a beruházások 5,1 százalékával, míg Magyarország (4,8 százalék) az ötödik helyet szerezte meg. Az új csatlakozók régiója a határokon átmenő tőke 31 százalékát vonzotta magához, többet, mint Francia-. és Spanyolország, Németország és Belgium együttvéve.
Kritériumok szerint
Az országok közötti kritérium-versenyben Németország végzett az élen a belső piac nagyságát, az infrastruktúrát, a képzettséget és a kutatás-fejlesztést illetően. Az Egyesült Királyság a munkaerőpiaci-szabályozás, a termelékenység növekedése, a vállalati adózás, a vállalati központoknak nyújtott előnyök, a befektetési környezet, a nyelvtudás, a szociális klíma és az átlátható jogi környezet kategóriájában lett első. Magyarország nem jutott be egyik kritérium szerint se az első ötbe, ahogy Ausztria, Portugália vagy Görögország és a balti államok sem.
A "keletiek " közül csak Lengyelország és Csehország és Szlovákia tudott bejutni az első ötbe: a lengyelek a munkaerő költségei (1. hely), termelékenység-növekedés (2. hely), vállalati adózás (3.hely), a csehek a munakerő költségei, Szlovákia pedig a vállalati adózás versenyében a harmadik helyet érték el.
#page#
Világszinten
A tőkevonzó kritériumok által felállított régió-sorrendben továbbra is Nyugat-Európa az első (63 pont a 100-ból), őt követi Közép-Kelet-Európa (55), Kína (52), majd az Egyesült Államok és Kanada (45) következik. Az világ országainak rangsorában Kína vezet (52), második az USA (37), majd India (18), Lengyelország (17) és Németország (16,5) vonzó leginkább a nemzetközi befektetők körében.
Tizenhárom kritérium (életminőség, infrastruktúra, nyelvtudás, munkaerő-képzettség, jogi és gazdasági környezet, hazai piac, kutatás-fejlesztés, pénzügyek, szociális helyzet, termelékenység-növekedés, munkaerő-költségek és szabályozás, illetve helyi valuta) közül tízben Európa nyugati fele diadalmaskodott, az USA a munkaerőpiaci szabályozás (felmondás, átszervezés, stb) tekintetében, Kína pedig a termelékenység növekedésében és a munkaerő költségei terén lett a legvonzóbb befektetési célpont. Közép-Kelet Európa négy kritériumban (termelékenység, költségek, képzettség, szabályozás) lehet (a későbbiekben) kihívó.
Kóka elégedett
"Magyarország helyes irányba halad, nem az alacsony hozzáadott értéket igénylő külföldi beruházásokért, hanem az elektronikai, szoftveripari és szolgáltató cégekért, a nagyvállalatok régiós- vagy szolgáltató központjaiért kell versenybe szállnunk" - jelentette ki Kóka János gazdasági miniszter az Ernst & Young tavalyi évről szóló befektetési felmérésének bemutatóján az index.hu tudósítása szerint.