Sajt-ügyek
Egy év alatt újabb négy százalékkal kevesebb tej jutott a feldolgozókba - mondta Istvánfalvi Miklós a Népszabadságnak. A magyar tejfogyasztás azonban növekszik, és ebben az importnak van meghatározó szerepe. Miközben a magyar tejfeldolgozók termelése egyre csökken, néhány magyar cég új piacokat szerzett - kihasználva az iszlám világ dán sajtokkal szembeni bojkottját. A Sole-Mizo például megkétszerezte az első negyedéves exportját tavalyhoz képest.
Bor-botrány
Vasárnap kezdődik, a Prowein elnevezésű düsseldorfi szakkiállítás - írja a Világgazdaság. Az esemény kapcsán nemzetközi botránytól tartanak hazai borászati szakértők amiatt, hogy egy borhamisításért megbüntetett társaság is részt vehet az agrártárca tulajdonában lévő Agrármarketing Centrum (AMC) Kht. közösségi standján. A szigetcsépi Szigetvin Kft. Nemrégiben 9,8 millió forintos minőségvédelmi bírságot fizetett, amiért hamisított bort állított elő, és azt forgalomba hozatali szándékkal birtokolta - közölte kedden az Országos Borminősítő Intézet (OBI).
Értékpapír-forgalom
Hatalmas forgalmat bonyolítanak újabban a brókercégek külföldi értékpapírokra - írja a Napi Gazdaság. A tranzakciós forgalom a múlt héten már 100 milliárd forintra rúgott. Amerikai államkötvénytől kezdve a Google-részvényeken keresztül, egészen az orosz olajrészvényekig, a megvásárolt értékpapírok palettája egyre tágul. A legnagyobb forgalmat az elmúlt héten a Lukoil ADR-okkal és GDR-okkal bonyolították (amerikai, illetve globális letéti jegyek), összesen 10 milliárd forint értékben.
Nem készültek fel
Technikai bravúrnak tűnik a májustól csak a legnagyobb adófizetők, 2007-től viszont már az összes, mintegy 1,2 millió adózó elektronikus bevallásait kezelni képes kormányzati informatikai rendszer. A Heti Világgazdaság cikke szerint használatára még azok sem készültek fel, akiknek ez másfél hónap múlva már kötelező lesz.
Költségvetés
Veres János, pénzügyminiszter nyilatkozata szerint, a magyar költségvetés képes lesz szavatolni saját részét az uniós támogatások társfinanszírozásában a 2007-2013-ig tartó időszakban - olvasható a Forbes magazinban. A miniszter szerint a Nemzeti Fejlesztési Terv következő időszakában folyósított növekvő EU támogatások a költségvetést is nagyobb feladat elé állítják majd, azonban bizakodását fejezte ki, mikor azt mondta: a jövőben csökkenni fog a büdzsé hányada nemzeti össztermékben.