A májusi 1,8 százalékról 1,9 százalékra gyorsult júniusban az infláció. Májushoz képest 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss gyorsjelentésében kiemelte, hogy továbbra is a háztartási energiaárak jelentős mérséklése miatt alacsony az infláció éves üteme. A tartós fogyasztási cikkek ára szintén csökken, a szeszes italok, dohányáruk, élelmiszerárak és a szolgáltatások drágultak ugyanakkor egy év alatt.
Drága az idényáras zöldség
Az élelmiszerárak az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt az idényáras élelmiszerek (21,3 százalék) és a liszt (12,7 százalék) ára. A burgonya 72,2 százalékkal volt drágább, mint egy éve, a gyümölcs 11,3, a zöldségfélék 21,8 százalékkal drágultak. A tojás 11,7, a cukor 4,9 százalékkal lett olcsóbb. A dohányáruk 13,7 százalékkal drágultak.A szolgáltatások szintén átlag felett, 4,0 százalékkal drágultak, a szemétszállítás 7,6 százalékkal került többe, a helyi tömegközlekedésért 5,3, a postai szolgáltatásért 5,6 százalékkal kell többet fizetni, az üdélési szolgáltatások ára viszont gyakorlatilag nem változott a KSH adatai szerint.A tartós fogyasztási cikkek 1,7 százalékkal kerültek kevesebbe, a ruházati cikkek árszintje a tavaly júniusi szinten maradt.
Havi szinten az élelmiszerárak 0,3 százalékkal emelkedtek az idényáras élelmiszerek 4,5 százalékos növekedése miatt, ezen belül a gyümölcsárak 17,6 százalékkal szöktek fel. A legnagyobb mértékben, 0,5 százalékkal a szolgáltatások drágultak: az üdülési szolgáltatásokért 2,5 százalékkal, a külföldiekért 4,9 százalékkal kellett többet fizetni, mint májusban. A járműüzemanyagok 0,8 százalékkal emelkedtek.
Bizonytalanok a kilátások
A következő hónapokra kissé bizonytalanok a kilátások, árfelhajtó és árcsökkentő tényezők egyaránt befolyásolhatják a havi adatokat Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary elemzője szerint. Árcsökkentő hatása lehet a további rezsicsökkentéseknek, míg áremelkedést okozhat az elektronikus útdíj, a trafik törvény miatt a dohánytermékek érdemi drágulása várható, és a tranzakciós illeték emelése is valószínűleg inflációs hatással jár majd.Az Erste elemzője szerint ha lesz további rezsicsökkentés, akkor a következő hónapokban is 2 százalék alatt maradhat a fogyasztói árindex, éves átlagban pedig várhatóan 2 százalék körül alakul az infláció 2013-ban.
A júniusi inflációs adat azt tükrözi, hogy a keresleti viszonyok továbbra is gyengék, vagyis nincs belső árnyomás - áll Jobbágy Sándornak, a CIB Bank elemzőjének az adatközlést követően kiadott kommentárjában. A havi adatok a nyári hónapokban szokásos árelmozdulásokról tanúskodnak, kissé emelkedett a szezonális élelmiszerek ára, illetve az üdülési szolgáltatásoké. A CIB szakértőjének jelenlegi előrejelzése szerint az éves átlagos infláció az idén 2,2-2,3 százalék lehet, amit azonban az őszi rezsicsökkentés tovább mérsékelhet, ezt is bekalkulálva kevéssel 2 százalék fölötti átlagos árindexet feltételez.
Gabonaárak, dohánytermékek árrése, útdíj, és még számos egyéb tényező...
Az infláció az üzemanyagáraknál jelentkező bázishatások, valamint a dohánytermékek kiskereskedelmi árrésének emelése miatt enyhén 2 százalék fölé emelkedhet a következő hónapokban, azonban augusztustól újra csökkenhet a palackos gáz, a víz-, csatorna és szemétszállítási díjak csökkentése miatt - jelezte Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.
A TakarékBank elemzője az idén 2,1, jövőre 2,9 százalékos átlagos inflációt vár, nem számolva a várható további háztartási energiaár csökkentéssel. Mivel az infláció várhatóan az egész évben bőven a 3 százalékos inflációs cél alatt marad, a kamatcsökkentési ciklus folytatódhat, de már csupán egy 25 bázispontos vágás várható, amivel 4 százalékra csökkenhet az alapkamat. További kamatcsökkentésekhez azonban az ország kockázati megítélésének lényeges javulása, illetve a nemzetközi hozamkörnyezet stabilizálódása szükséges.