A szeptember 3-i híradások élén az állt, hogy lemondott Csehák Judit egészségügyi és szociális miniszter, mint mondta, azért, mert utódjának még van ideje átvenni az ügyeket az uniós csatlakozásig, és ő eleve egy esztendőre vállalta a tárca vezetését. Az ellenzék a lemondást a jövő évi költségvetéssel magyarázza, amiben szerintük nincs fedezet az egészségügy megkezdett reformjához. Hogy ki lesz a miniszter utóda, egyelőre még nem tudni, de jó esélye van Kökény Mihály államtitkár kinevezésének, aki a Horn-kormány idején már betöltötte ezt a posztot.
Ami a megkezdett reform folytatását illeti, Kökény Mihály, a finanszírozás reformját sürgető kérdésünkre válaszolva egyebek között azt nyilatkozta lapunknak: "Mindent gyorsan és egyszerre nem lehet megváltoztatni az egészségügyben, hiszen ez egy olyan különleges, sokszereplős, sokféle érdekeltséget magában foglaló üzem, ami a reform idejére sem zárható be. Tehát az azonnali, egy nagy lépésben megvalósítható javulás politikai illúzió, és csak lépésről lépésre, a kölcsönös előzékenységet figyelembe véve haladhatunk előre." Ugyanakkor, a kórháztörvény kapcsán hozzátette: "A társadalombiztosítás a teljes kiadásainak a tizenhat százalékát már ma is magánvállalkozásoknak fizeti ki a különböző egészségügyi szolgáltatásokért. Ilyen a háziorvosokon túl – hiszen praxisaik privatizációja már lezajlott – például a nagyértékű diagnosztikai eszközök használata, a betegszállítás, a művesehálózat működtetése. Az ezeken a területeken szerzett tapasztalatok biztatóak: megszűntek a hiányok, javult a szolgáltatások minősége, és még a nyomott tébé-finanszírozás mellett is javult az orvosok, asszisztensek fizetése. Pusztán azért, mert a magánvállalkozások hatékonyabban szervezik meg a munkát, korszerűbb eszközöket alkalmaznak, mint az állami intézmények. Miközben nagyon korrekt az együttműködés a két szektor, illetve a tárcánk és a humánegészségügyi magánszolgáltatók érdekvédelmi képviseletei között. Tehát a tapasztalatok alapján nincs okunk arra, hogy féljünk a magántőkétől, és itt az ideje, hogy bővüljön az az egészségügyi szolgáltatási kör, ahol – amint arról a bevezetőben szó volt, egy szabályrendszer keretein belül - lehetőséget kapjanak a vállalkozások. Én magam egyelőre nem számítok nagy felvásárlásokra, de arra igen, hogy egyes projektekre pénzügyi és szakmai befektetők, orvoscsoportok fognak majd össze. "
Az interjú a Piac és Profit most megjelenő 2003. szeptemberi számában olvasható!
Lemondott Csehák Judit - megakad-e reform?
A hétvégén eldőlt, hogy a lemondott Csehák Judit utódja Kökény Mihály, eddigi politikai államtitkár lesz. Az új miniszter még kinevezése előtt nyilatkozott lapunknak az egészségügyi reformról.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.