Lassuló gazdaság, romló egyensúly

A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén a gazdasági növekedés folytatódó lassulása az egyensúly romlásával párosul. A tavalyinál is gyorsabban növekszik a lakosság jövedelme, a beruházások 2001-ben is lassú növekedése azonban alig élénkül. Az infláció az I. félévben tovább mérséklődik, a II. félévben viszont kissé emelkedik.

A januári adatok a tavaly második félévi tendenciák folytatódását jelzik. Az ipari termelés januárban is kisebb volt az előző év azonos időszakáénál, ez szeptember óta csaknem minden hónapban így alakult. Az év első hónapjában az ipari export 1,3%-kal, a belföldi értékesítés 0,9%-kal volt kisebb a tavalyinál. Az ipari foglalkoztatottak száma 1,7%-kal csökkent. Az építőipari termelés viszont továbbra is rendkívül gyorsan bővül.

Tovább tart a külkereskedelmi forgalom lassulása. Januárban az import kisebb is volt a tavaly januárinál, de az export növekedése is minimálisra csökkent. A II. félévben a javuló világgazdasági konjunktúra hatására gyorsulni fog a kivitel. Ugyanakkor a készletek feltöltése, az év egészében emelkedő állami beruházások és a rendkívül dinamikusan bővülő lakossági fogyasztás hatására az import lényegesen erőteljesebben emelkedik. Így a külső egyensúly romlik. Januárban a folyó fizetési mérleg hiánya már lényegesen rosszabb volt a tavalyinál.

A keresetek nominális növekedése a közszférában még gyorsulhat is a tavalyihoz képest (a végrehajtott illetve bejelentett intézkedések szerint akár a 20%-ot is elérheti). Az üzleti szférában némi lassulás várható (13-14%-ra), így összességében 15% körüli béremelkedés valószínű. Ez a reálkeresetek 8-10%-os, rendkívül gyors emelkedését jelenti. A nyugdíjak reálértéke kb. 7%-kal javul. A családi pótlék reálértéke idén is csökken, s más jövedelemtételeknél is csak lassú emelkedés várható; ezért a lakosság egy főre jutó reáljövedelme kb. 6%-kal bővül. A lakásberuházások céljára fölhasznált jövedelem emelkedik a leggyorsabban, de a fogyasztás is legalább 5%-kal növekszik. A pénzmegtakarítási ráta tovább csökken.

Az infláció az év közepéig érezhetően, 5% körülire mérséklődik. Júliustól belép néhány már bejelentett hatósági áremelés. A belföldi üzemanyagárak a világpiaci olajár-növekedés következtében is emelkednek. A reálfelértékelődés fokozatosan „előjövő” hatása ezt nem tudja ellensúlyozni. Mindezek és az alacsony 2001. második félévi áremelkedések hatása miatt az infláció mérséklődésének folyamata 2002 közepén megáll, ekkortól az árindex 5-6% között fog ingadozni. Az év átlagában és az év végén is kb. 5,7%-os infláció valószínűsíthető.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo