Az államháztartás deficitje kissé emelkedett. A fogyasztói árak növekedési ütemének mérséklődése január-februárban folytatódott. A foglalkoztatottak száma változatlan, a munkanélküliség kissé nőtt. A bérkiáramlás továbbra is magas.
Az ipari termelés a tavaly januárihoz képest számottevő mértékben (4,7%-kal) emelkedett, a decemberi viszonylag magas szinthez képest azonban (a szezonális hatásokkal és a munkanaptényezővel korrigált index szerint) némileg csökkent. A tavaly januárhoz képest mutatkozó növekedés szinte kizárólagos forrása az export volt (a növekedés 7,9%). A belföldi kereslet két éve tartó stagnálása lényegében januárban is folytatódott. Ugyancsak folytatódott az ipar szerkezeti átalakulása, amelynek egyik fő sajátossága, hogy a gépipari ágazatok súlya tovább nőtt, miközben az ún. könnyűipari ágazatok (textília-, ruházatitermék-, lábbeli-, papírgyártás, kiadói tevékenység) elsorvadása januárban még szembetűnőbb. Az építőipar teljesítménye a két éve tartó dinamikus növekedés után, januárban gyakorlatilag változatlan szinten maradt. Mezőgazdasági termékekből lényegében ugyanannyit vásároltak fel, mint tavaly januárban.
A januári külkereskedelmi forgalom – euróban mérve – kissé mérséklődött a tavaly ilyenkorihoz képest. (Meg kell azonban jegyezni, hogy az eddigi tapasztalatok szerint az utólagos korrekciók nyomán mind az export-, mind az importadatok felfelé módosulnak.) Szakértői becslések szerint, amelyeket az iparstatisztika exportadatai is alátámasztanak, a korrigált export némi növekedést, az import pedig enyhe csökkenést mutat. Az áruforgalom negatív egyenlege csökkent.
A folyó fizetési mérleg januári hiánya azonos a tavalyival, az államháztartás január–februári deficitje azonban kissé emelkedett. A deficit növekménye, meghatározóan a finanszírozás sajátosságaival összefüggésben a társadalombiztosítási alapokban jelent meg. A fogyasztói árak növekedési ütemének mérséklődése január-februárban folytatódott, több tényező azonban a folyamat kifulladását jelzi. Erre utal a termelői árak alakulása az iparban, az építőiparban és a mezőgazdaságban egyaránt. A foglalkoztatottak száma nem változott, a munkanélkülieké emelkedett. A reálkereset az előző év azonos időszakához képest 18%-kal lett nagyobb. A magas növekedésben az is szerepet játszott, hogy az év végi juttatások (pl. 13. havi kereset) kifizetése az idén nagyobb részben húzódott át januárra, mint tavaly.
Lassú gazdasági élénkülés
A múlt év második felében kialakuló lassú gazdasági élénkülés januárban folytatódott. A külkereskedelem egyensúlya javult. A folyó fizetési mérleg hiánya azonos a tavalyival - derül ki a KSH jelentéséből.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.