Lassú gazdasági élénkülés

A múlt év második felében kialakuló lassú gazdasági élénkülés januárban folytatódott. A külkereskedelem egyensúlya javult. A folyó fizetési mérleg hiánya azonos a tavalyival - derül ki a KSH jelentéséből.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az államháztartás deficitje kissé emelkedett. A fogyasztói árak növekedési ütemének mérséklődése január-februárban folytatódott. A foglalkoztatottak száma változatlan, a munkanélküliség kissé nőtt. A bérkiáramlás továbbra is magas.

Az ipari termelés a tavaly januárihoz képest számottevő mértékben (4,7%-kal) emelkedett, a decemberi viszonylag magas szinthez képest azonban (a szezonális hatásokkal és a munkanaptényezővel korrigált index szerint) némileg csökkent. A tavaly januárhoz képest mutatkozó növekedés szinte kizárólagos forrása az export volt (a növekedés 7,9%). A belföldi kereslet két éve tartó stagnálása lényegében januárban is folytatódott. Ugyancsak folytatódott az ipar szerkezeti átalakulása, amelynek egyik fő sajátossága, hogy a gépipari ágazatok súlya tovább nőtt, miközben az ún. könnyűipari ágazatok (textília-, ruházatitermék-, lábbeli-, papírgyártás, kiadói tevékenység) elsorvadása januárban még szembetűnőbb. Az építőipar teljesítménye a két éve tartó dinamikus növekedés után, januárban gyakorlatilag változatlan szinten maradt. Mezőgazdasági termékekből lényegében ugyanannyit vásároltak fel, mint tavaly januárban.

A januári külkereskedelmi forgalom – euróban mérve – kissé mérséklődött a tavaly ilyenkorihoz képest. (Meg kell azonban jegyezni, hogy az eddigi tapasztalatok szerint az utólagos korrekciók nyomán mind az export-, mind az importadatok felfelé módosulnak.) Szakértői becslések szerint, amelyeket az iparstatisztika exportadatai is alátámasztanak, a korrigált export némi növekedést, az import pedig enyhe csökkenést mutat. Az áruforgalom negatív egyenlege csökkent.

A folyó fizetési mérleg januári hiánya azonos a tavalyival, az államháztartás január–februári deficitje azonban kissé emelkedett. A deficit növekménye, meghatározóan a finanszírozás sajátosságaival összefüggésben a társadalombiztosítási alapokban jelent meg. A fogyasztói árak növekedési ütemének mérséklődése január-februárban folytatódott, több tényező azonban a folyamat kifulladását jelzi. Erre utal a termelői árak alakulása az iparban, az építőiparban és a mezőgazdaságban egyaránt. A foglalkoztatottak száma nem változott, a munkanélkülieké emelkedett. A reálkereset az előző év azonos időszakához képest 18%-kal lett nagyobb. A magas növekedésben az is szerepet játszott, hogy az év végi juttatások (pl. 13. havi kereset) kifizetése az idén nagyobb részben húzódott át januárra, mint tavaly.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo