A világgazdaság fejlett térségeiben a múlt év második felében kialakult recesszió ez év elején elérte a mélypontját, a konjunktúraelemzők a gazdaság közeli élénkülésére számítanak. Ezt a feltételezést többek között a bizalmi index javulására és a kedvezőbb termelői várakozásokra alapozzák, továbbá ez irányba mutat a munkanélküliségi ráta némi csökkenése is. Az élénkülésre utaló jelek a külkereskedelmi forgalomban és az ipari termelés alakulásában február végéig még kevéssé érvényesültek, inkább az eddigi mélypont körüli stagnálás a jellemző. Az USA ipari termelése januárban és februárban egyaránt számottevően alatta maradt az előző év azonos hónapjában mért szintnek, a csök-kenés mértéke azonban kissé mérséklődött. Az Európai Unió ipari termelése is a tavalyi szint alá esett. Magyarország fő gazdasági partnereinél, Németországban és Ausztriában a recesszió mélyebb az EU-át-lagnál.
A CEFTA-országcsoportban – Lengyelország kivételével – az ipari termelés nem csökkent a tavalyi szint alá, de a növekedés üteme számottevően mérséklődött, illetve a termelés a tavaly január-februári szint körül van. Februárban az országok többségénél élénkülés mutatkozott.
Magyarországon az ipari termelés a tavaly év eleji magas szinthez képest gyakorlatilag stagnált, a múlt év végére kialakult alacsonyabb szinthez mérten valamivel emelkedett. A belföldi értékesítés to-vábbra is csökkent, az export februárban kissé emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Az ipari ex-port a nagyvállalatok körében élénkült, a kis- és középvállalatokéban azonban csökkent. Ez utóbbi vál-lalatcsoportot feltehetően érzékenyebben érintette a forint felértékelődésével együtt járó jövedelmezőség-romlás. Az építőiparban folytatódott, sőt februárban erősödött az élénk termelésnövekedés. A mező-gazdaságban kissé emelkedett a felvásárolt termékek mennyisége.
Az ország külső és belső pénzügyi egyensúlya az év első két hónapjában erősödően romló tendenci-át mutatott. A folyó fizetési mérleg hiánya február végén háromszor akkora volt, mint tavaly, de a két évvel korábbi passzívumnak is a két és félszeresét tette ki. Az államháztartás január-márciusi deficitje ugyancsak kiugróan magas volt. (A tavalyinak több mint négyszerese.) A központi költségvetés I. ne-gyedévi hiányának összege megközelíti az éves előirányzat 40%-át.
A foglalkoztatottak száma kissé csökkent. A csökkenés a versenyszférában következett be, amit mérsékelt a költségvetési és a nonprofit szférában bekövetkező létszámbővülés. A munkanélküliek száma tovább csökkent. Nagymértékben nőttek a reálkeresetek és a kiskereskedelmi eladások.
Az infláció mérséklődése folytatódott. A fogyasztói árak emelkedése valamennyi kiadási főcsoport-ban már két egymást követő hónapban (februárban és márciusban) „egyszámjegyű” volt.
KSH összefoglaló: a világban folytatódó recesszió, itthon...
A világgazdaság fejlett térségeiben az év elején folytatódott a recesszió.
Magyarországon a január–februári adatok alapján az ipari termelés a tavalyi szinten áll, a külkereske-delmi forgalom (euróban mérve) kissé emelkedett. A kiskereskedelmi forgalom élénken nőtt. Az ország külső és belső pénzügyi egyensúlya romlott, az infláció mérséklődött. A foglalkoztatottság kissé csökkent.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.