Nagyot fordult a kriptopiac 2023-ban: a teljes piaci kapitalizáció 109 százalékkal nőtt ebben az évben, ami javarészt az első és az utolsó félévben lezajlott tőkebeáramlásnak tudható be. Az év végi fellendülés hátterében a Bitcoin ETF-ek jóváhagyása, a Bitcoin közelgő felezése, és az ezt övező piaci várakozás állt. De fontos szerepe volt a szélesebb makrogazdasági környezetnek is: a globális GDP mérséklődő infláció mellett növekedésnek indult, így a befektetők nagyobb bátorsággal fordultak a kockázatosabb, de nagyobb hozamot ígérő eszközök, így például a kriptovaluták felé.
Az első rétegű hálózatok, ahol a Bitcoin megőrizte egyeduralmát, erős évet tudhatnak maguk mögött, ami mind a piaci kapitalizáció mértékében, mind a kereskedelmi aktivitásban megnyilvánult. Ebben az évben az azonnali ETF-bevezetésekre, a Bitcoin-felezésre, a BCR-20 fejlemények alakulására, a skálázási megoldásokra lesz érdemes a befektetőknek odafigyelni. A Binance évértékelő jelentése kitér a legfontosabb altcoinokra az első rétegű hálózatokon belül, ahogy az Ethereum, a BNB-lánc, a Solana, az Avalanche, a Cosmos és még néhány más érme pozíciójára is.
A második rétegű hálózatok (L2) is igen eseménydús évet zártak 2023-ban. A TVL-jük (teljes zárolt érték) egy éven belül 321,3 százalékkal nőtt, vagyis a második réteg részesedése a teljes blokklánc-hálózat TVL-jén belül 77,2 százalékkal emelkedett. Az úgynevezett optimista rollupok (egy tranzakció-kötegelésen alapuló skálázási megoldás) 80 százalékos piaci részesedésre tettek szert, miközben a teljes L2 szektor hatalmasat fejlődött, ideértve többek között a szoftveres megoldások (programnyelvek és keretrendszerek, amelyek az L2-t működtetik) fejlesztéseit és a különböző új partnerségeket. Az olyan új fejlesztések, mint a hamarosan érkező EIP-4844, azt vetítik előre, hogy az L2 fejlődése nem áll meg idén sem.