Közepesek jó erőben

A január-szeptemberi reálkereset 4,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, s a középvállalatoknál egyébként is lehetett keresni.

Rangsorolva értékelte a hazai középvállalatokat az Ecostat minap nyilvánosságra hozott elemzése. A nyár közepe óta ismert és fokozatosan "működésbe léptetett" megszorítási kormányzati program okán voltaképpen nem várt folyamatnak lehetünk tanúi az Ecostat-adatok alapján. Így például kiderül, hogy 2006 szeptemberében a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma 0,2%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a versenyszféra létszáma 0,9%-kal növekedett, a költségvetésé 3%-kal mérséklődött. A múlt év kilencedik hónapjában - ez már nem okozott meglepetést - a bruttó nominális átlagkereset 7,1%-kal emelkedett, ezen belül a vállalkozásoknál 7,6, a költségvetési szerveknél 6,9%-os növekedést mértek. Ugyancsak szeptemberben ugyancsak a középvállalati körben a bruttó átlagkereset 161000 forint volt, ami a versenyszféra 156000 forintos, valamint a költségvetési terület 174500 forintos átlagából adódott. A nemzetgazdaság egészében 2006 első kilenc hónapjában a fizikai foglalkozásúak átlagos keresete 108800 forint volt, míg a szellemi foglalkozásúak 232900 forintos átlagos keresetre tettek szert. A nemzetgazdasági nettó átlagkereset ugyanebben az időszakban 109500 forintot tett ki, ami 8%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A január-szeptemberi  reálkereset - 3,1%-os inflációs ráta mellett - 4,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Az Ecostat előrejelzése szerint 2007 áprilisában a költségvetésben 3%-os, a versenyszférában pedig 7,1%-os keresetemelkedés várható az előző év azonos időszakához képest. Ugyanebben az időszakban a nemzetgazdaság egészében a bruttó átlagkereset 5,8%-kal növekedhet.

A konjunktúrakutató intézet egyébiránt rendszeresen elemzi a középvállalati kört, ezúttal is azt ismerteti, hogy a "közép-top" száz vállalkozása átlagosan 150 főt foglalkoztat, amely másfélszerese a középvállalati átlagnak. Az utóbbiaknál az egy foglalkoztatottra jutó GDP jelentős növekedés után 2005-ben 4,1 millió forintot ért el, a "százak" pedig ennek több mint háromszorosát teljesítették. A GDP növekedése dinamikus volt, mértéke megegyezett az exportteljesítmény emelkedésével (12,7 százalékkal). Adózás előtti eredményük a feldolgozóipari topcégeknél 13 százalékkal bővült. A ranglistán szereplő többi 50 vállalkozás közül a kereskedelmiek és a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatást végzők átlagosan nem tudták nyereségüket növelni.

Tavaly a valamivel több mint 800 külföldi tulajdonú közepes vállalkozás egy alkalmazottra jutó GDP értéke 8,1 millió forint (32,2 ezer euró) volt, ennek kevesebb, mint felét (15,2 ezer eurót) a személyi jellegű ráfordítások tették ki. Az EU-ban általánosan elfogadott mutató, amely 100 euró személyi jellegű ráfordításokra jutó hozzáadott értéket méri, 212 értéket vett fel. Mivel a számláló egyik része tartalmazza a nevezőt is, így 100-at levonva azt kapjuk, hogy a bruttó működési eredmény értéke meghaladja a bruttó munkajövedelemét. A közepes vállalatok hazai tulajdonú nyereséges csoportjában ez a mutató tavaly 186 volt. Ezt az indikátort a bérekkel korrigált termelékenységnek is nevezik, amely a termelékenység (és egyben a jövedelmezőség) legelfogadottabb mutatója. Mint dimenzió nélküli szám alkalmas az országok, ágazatok, vállalati méret eltéréseiből adódó problémák kiküszöbölésére. Jelen esetben a 2005. évi hazai tulajdonú középvállalatok 186-os mutatója persze nemcsak a külföldiek 212-es értékéhez képest alacsony, hanem a nevezőben szereplő bruttó munkajövedelem is jóval kevesebb. Nevezetesen a hazai cégek átlagosan fele annyi bért tudnak kifizetni, mint a külföldi tulajdonú közepes vállalkozások.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo