Az év negyedéves időszakainak átlagos teljesítményét tekintve a novemberi kisebb növekedés kedvezőtlen hatást gyakorol az utolsó negyedéves átlagra, így nagyon valószínű, hogy gyengébb fejlődés várható. A szeptemberig tartó gyorsuló ütemű növekedést követően az elmúlt két hónapot tekintve tehát lassult a feldolgozóipar növekedése, amit az előző évek tapasztalatai alapján decemberben további lassulás vagy csökkenés követ, így várhatóan a 2003. évi feldolgozóipari fejlődés kisebb lesz, mint az előző évi. A felmérés részindexeinek többsége csökkenést mutat előző havi értékéhez képest és jelentős a kisebb növekedést jelző indexek aránya is. Októberhez képest a termelési index (49,1) csökkent a legjobban, 10,8 százalékpontot. Az index az előző négy évben növekedést mutatott ebben a hónapban, valamint a január-novemberi átlagos növekedés is nagyobb volt, mint az idei (53,5). Az új rendelések indexe (55,8) továbbra is növekedést jelez, bár a növekedés üteme lassult októberhez képest. Az április óta folyamatosan növekedést mutató beszerzési index értéke (49,5) is csökkenésre utal. A termelési index után a beszerzési index értéke csökkent a legjobban 7,2 százalékponttal, előző havi értékéhez képest. A múlt hónap növekedése után most csökkenést jeleznek a külpiaci mutatók is: az import index értéke: 48,1, az export index, pedig 47,5 értéket vesz fel.
A tavaly december óta folyamatosan visszaesést jelző foglalkoztatási index az októberi kisebb ütemű csökkenés után, most ismét az alkalmazotti létszám nagyobb csökkenését mutatja, értéke: 43,7. A tavalyi év azonos hónapjához viszonyítva, amikor növekedést mértünk (51,3), nagyon kedvezőtlen ez a tendencia, a január-novemberi időszakot összehasonlításában a különbség enyhébb (2002: 49,7; 2003:47,1). A feldolgozóipari ágazatok közül novemberben a faipar indexe mutat növekedést, a többi iparágra csökkenés jellemző. A régiókat tekintve kedvezőbb a kép, többségben vannak a növekedést mutató területek, melyek közül legnagyobb a Nyugat-Dunántúl fejlődése.
Korábban indult az év végi szezon
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,2. Az előző havi indexértékhez képest ez 3,7 százalékpontos csökkenést jelent (53,9). Az októberhez viszonyított kisebb növekedés ellentétes az előző három évben mért eredményekkel, amikor a novemberi fejlődés üteme rendre nagyobb volt, mint az egy hónappal korábbi. Így tehát, míg az októberi index értéke meghaladta a felmérés előző éveiben mért októberi indexek átlagos növekedését, a novemberi növekedés 2,8 százalékponttal kisebb.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.