Könnyebben kaphatsz állami pénzt a lakáshoz

Könnyebbé vált a CSOK-os támogatás igénylése március 15-től. A konstrukció népszerűségét jelzi, hogy az indulás óta 11,2 milliárd forint értékben folyósított támogatást a K&H. Az igénylések több mint negyede Budapestről és Pest megyéből érkezett, a harmadik helyen Bács-Kiskun megye áll, a legkevesebb kérelmet pedig Nógrád megyeiek adták be. A legtöbben még mindig használt lakás vásárlására kérik a támogatást.

Március 15-től egyszerűbben és gyorsabban lehet igényelni a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) segítségével elérhető támogatásokat. Az egyik fontos változás, hogy az igénylőknek nem kell minden szükséges igazolást beszerezniük, elég csak nyilatkozniuk arról, hogy jogosultak a támogatásokra. A K&H szerint a könnyítés vonzóbbá teszi a rendszert.

Kép: Pixabay

Érdekes CSOK-rangsor az országból

A K&H a CSOK-szabályok változása apropóján készített friss összeállításából kiderül, hogy 2016 eleje óta több mint 4500 igénylő kapott támogatást a CSOK keretében, egy-egy érintett átlagosan 2,43 millió forinthoz jutott. A bank statisztikái szerint a darabszámok alapján 10-ből 6 igénylés használtlakás-vásárlásra szól, az összegek alapján pedig a lakás- és házépítés viszi a prímet 50 százalékos aránnyal.

Hol van már a tavalyi CSOK?
A lakáspiaci intézkedések ösztönző hatását erőteljesen rontotta a lakásáraknak nagymértékű emelkedése. A váratlan és gyors CSOK bevezetés miatt az építőipari infrastruktúra nem tudott alkalmazkodni a megnövekedett kereslethez.
Az országon belül a budapestiek és a Pest megyeiek a legaktívabbak a CSOK szempontjából: a darabszámok alapján az igénylések 14-14 százaléka érkezett ezekből a térségekből és a támogatási összeg szerint is a főváros és Pest megye áll az élen. Utánuk következik Bács-Kiskun, Fejér és Borsod-Abaúj-Zemplén megye, ahonnan az igénylések 7, 6 és 5 százaléka érkezett. A legkevesebb CSOK-igénylés Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyéből futott be: utóbbi megyék aránya 3, 2 és 1 százalékos.

pörög a lakáshitelezés

A K&H szerint a CSOK-os támogatások is hozzájárultak ahhoz, hogy az utóbbi két évben élénküljön a magyarországi jelzáloghitelezés. A K&H egyébként tavaly összesen 104 milliárd forint értékben folyósított jelzáloghitelt lakossági ügyfeleinek, ami 32 százalékos emelkedésnek felel meg. Ennek eredményeként 2016 vége óta a K&H Csoport részesedése a lakossági jelzáloghitel-piacon 14,7 százalékra nőtt.

Eladható-e az ingatlan, ha szocpol vagy CSOK terheli?
Az állami támogatással vásárolt vagy épített ingatlanokra az állam javára szóló jelzálogjogot, annak biztosítására pedig elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be. Munkahelyváltás, egészségi állapotban bekövetkező változás, vagy a házaspár válása egyaránt felvethetik az ingatlan értékesítését. A das. jogszerviz sorra veszi, milyen lehetőségei vannak a tulajdonosnak, ha ilyen ingatlantól kíván megválni?

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo