Legfontosabb ma a pénzügyi stabilitás biztosítása, és ehhez az kell, hogy legyen elfogadott költségvetése az országnak - mondta Keller László. A költségvetés "szigorú lesz", és ahhoz társulnia kell egy olyan végrehajtásnak is, amely még inkább előtérbe helyezi az átláthatóságot és az ellenőrizhetőséget - tette hozzá az államtitkár. Keller László elmondta: a parlament a jövő héten kezdi tárgyalni az adócsomagot, amely elsősorban a szürke- és feketegazdaság kifehérítését célozza.
A gazdaságban is el kell érni a nagyobb ellenőrizhetőséget és az átláthatóbb működést, ezért igen fontos, hogy az adócsomagon túl a közbeszerzési törvénynek az újabb változatát is mielőbb fogadja el a parlament, és jussanak dűlőre a képviselők a Polgári törvénykönyv módosítását illetően is - hangsúlyozta az államtitkár.
Keller László kiemelten fontosnak tartotta az úgynevezett plafontörvény elfogadását, és hozzátette, hogy jövő héten tárgyal már a parlament a státusztörvényről is. Ez lényegében az államigazgatáson belül rendezi a költségvetési szervek követhetőbb, átláthatóbb státuszát, és az eddigieknél sokkal fegyelmezettebb gazdálkodási rendszert ír elő - tájékoztatott az államtitkár, hangsúlyozva, hogy az új feltételek között "a vezetői felelősségi rendszer is sokkal számon kérhetőbb lesz". Ezt érvényesíteni kell az uniós pénzek felhasználásánál is - jegyezte meg.
A korrupció visszaszorítása
Keller László szerint tovább kell dolgozni az államháztartás ellenőrzési rendszerének a fejlesztésén is. Főleg a korrupciót illetően kell végiggondolni, hogy milyen új ellenőrzési módszereket lehet érvényesíteni. Utalt arra is, hogy a kormány kezdeményezte a közbeszerzési törvény átfogó módosítását, a miniszterelnök pedig határozott utasítást adott arra, hogy a korrupcióellenes cselekvési programon túl az igazságügyi miniszter "törvényekben leírható korrupcióellenes eljárást" terjesszen a kormány elé.
Az ellenőrzés nem a hibakeresésről, hanem a pénzügyi biztonságról szól - hangsúlyozta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Nálunk fennáll a pénzügyi biztonság, ezt tudatosítanunk kell a nyugat-európai államok és polgáraik előtt is, mert a világgazdasági válság során most látható, hogy ha ez a meggyőződés valahol meginog, akkor annak milyen súlyos pénzügyi következményei vannak.
Igazságtalan önkormányzati rendszer
Kovács Árpád kitért arra is, hogy az önkormányzatok kötvénykibocsátása - amelynek a kockázatai nehezen megbecsülhetőek - rendkívüli módon megnőtt, és ezzel együtt az önkormányzatok hitelállománya eléri már a 700-800 milliárd forint közötti összeget. Éveken át az volt tapasztalható, hogy az ország legkevésbé eladósodott területe az önkormányzati szféra (sok település jelentős pénzeket tartott bankban), ez a folyamat azonban a múlt évben "megbillent" - vélekedett az ÁSZ elnöke. Kovács Árpád "kitörési területnek" nevezte az uniós pénzforrások gyorsabb és hatékonyabb igénybe vételét.
Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára szerint foglalkozni kell az önkormányzati rendszer átfogó átalakításával, mert a mai "igen rossz hatékonysággal működik és igazságtalan". Az államtitkár kitért arra is, hogy az önkormányzatok 2009-ben mintegy 80-85 milliárd forinttal kapnak kevesebb pénzt a központi költségvetésből, de ez pontosan annyi, amennyibe a közszférában dolgozók béremelése és 13. havi fizetése kerülne, ám ezek jövőre elmaradnak.