Költségvetési politika csökkent a bizalommal

A költségvetési kiigazítás hatása ősztől lesz érzékelhető, ez jövőre mintegy 3,5%-ra lassítja a gazdasági növekedést - jelzi előre a GKI Rt.

A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a pénzügyi befektetők bizalma a költségvetési kiigazítást tartalmazó törvények júliusi elfogadása, a reformok világosabbá válása, a konvergencia-program EU-nak való augusztus végi benyújtása majd az ősztől kedvezőbbé váló államháztartási adatok alapján fokozatosan erősödni fog. Magyarország megítélésének markáns javulására azonban csak jövőre, a több hónapon át látványosan csökkenő deficit tényének ismeretében lehet számítani. Mindez a forint erősödésében is meg fog nyilvánulni. A gazdasági növekedés idén még nem lassul, az infláció azonban átmenetileg megugrik.

Áprilisban az ipar termelése kissé lelassult, az építőiparé visszaesett, a kiskereskedelmi forgalom viszont gyorsult. A külkereskedelem fejlődése is lefékeződött, az export azonban ismét gyorsabban bővült az importnál. Az év egészében a tavalyinál kissé gyorsabb növekedés valószínű. A költségvetési kiigazítás hatása ősztől lesz érzékelhető, ez jövőre mintegy 3,5%-ra lassítja a gazdasági növekedést.

A hitelességéből évek óta folyamatosan vesztő költségvetési politika iránt júniusban tovább csökkent a bizalom. Ennek fő oka a kiigazítás után is rendkívül magasra, 8%-ra becsült idei államháztartási hiány. A forint látványos gyengülésében emellett szerepe volt a külföldi kamatok emelkedésének, kommunikációs problémáknak is. Az biztosra vehető, hogy az államháztartás hiánya nem lesz nagyobb a kormány által most bejelentettnél.

Az infláció az első hónapok gyors esése után a nyáron 2,5% körül lesz, ősztől meredeken emelkedik, s decemberre eléri az 5%-ot. A forint már valószínűleg nem gyengül tovább, sőt a nemzetközi pénzvilág bizalmának növekedésével párhuzamosan, feltehetőleg ősztől lassan ismét erősödni kezd. A pénzpiaci helyzet azonban egyelőre bizonytalan, további jegybanki kamatemelés - különösen ha erre más devizáknál is sor kerül - könnyen lehetséges.

Az idei első négy hónapban a bruttó keresetek 7,5%-kal emelkedtek. A versenyszektorban 8,6%-os a növekedés, bár az Országos Érdekegyeztető Tanácsban 2006-ra 4-5%-os emelésében állapodtak meg. A költségvetési szférában 6,1% volt a bérnövekedés. A minimálbér közel 10%-kal lett magasabb. Az első négy hónapban a reálkeresetek 5,7%-kal - a versenyszektorban 6,5%-kal, a költségvetésiben 4,9%-kal - bővültek. Az év egészében - a költségvetési konszolidáció ellenére - 3-3,5% körüli átlagos reálkereset-emelkedés várható. Az I. félévi 5% körüli dinamika azonban a II. félévben 1-2% körüli ütemre lassul. Ez részben a bérjárulékok emelésének, részben az ismét gyorsuló áremelkedésnek lesz a következménye. A munkanélküliség csaknem kétéves, folyamatos emelkedés után március óta csökken.

 

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo