Kockázatok és mellékhatások – ezekre figyeljen, ha olajban utazik

Miközben a részvénypiacok jócskán próbára teszik a befektetők idegeit, az olaj árfolyama külön utakon jár. Az emelkedő olajár hatására természetesen a kitermelés növekedésére is számítani lehet, a K&H befektetési szakemberei szerint azonban a jelenlegi környezetben aranyat érhet egy olajpiaci befektetés.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Március óta látványosan külön utakon jár az olaj árfolyama a részvénypiacokhoz képest, amire jó ideje nem volt példa. „Az olajpiaci árfolyam-emelkedés leginkább a keresleti oldaltól függ, hiszen a kitermelés jelentős részét az OPEC szinten tartja.

Jelenleg a világgazdaság növekedése a nyersanyagpiacokat támogatja, így a fokozódó kereslet áremelő hatása érvényesül az olaj világpiaci árában. A fogyasztás felfutását nem tudja követni a kitermelés, ami egyértelműen felfelé hajtja az árakat” – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere.

A gazdasági növekedés áremelő hatását fokozhatja, hogy több fronton is fokozódnak a geopolitika kockázatok. Egyfelől Donald Trump előhozakodott Irán újbóli szankcionálásának gondolatával, ami negatívan érinthetné az ország napi 3,8 millió hordós kitermelését. Másfelől az amerikai–szíriai–orosz háromszög egyre komolyabban fenyegetőzik rakétatámadásokkal.

Oroszország Szíria pártját fogja, amire válaszul Donald Trump szankciókkal sújtott több nagy orosz vállalatot, ez pedig komoly hatással bírt az orosz tőzsdére és a rubel árfolyamára is. Szaúd-Arábia egyelőre csendben szemléli a fejleményeket, hiszen számára egy 80 dolláros olajár gyógyítaná a sebeket a költségvetésben tátongó lyukon.

Kína beleáll a kereskedelmi háborúba
Kína élesen bírálta az exportjára kivetni tervezett amerikai vámemelés keretösszegének növelését és ellenintézkedéseket helyezett kilátásba, hangsúlyozva, hogy nem riad vissza a kereskedelmi háború következményeitől.
A mérleg serpenyőjének másik oldalán Donald Trump esetleges kereskedelmi háborúja áll, mivel a Kína és Amerika közötti csatározás komoly lyukat üthet a világgazdasági növekedés pajzsán.

Ennek hatása már egyértelműen látszik a részvénypiaci árakon, miközben a jegybankok egyre inkább lekapcsolják a „likviditási lélegeztető gépet”. „Az olaj piacán látott folyamatok jelenleg a vételi oldalt – és ezzel az áremelkedést – támogatják, ugyanakkor az amerikai készletek esetleges emelkedése vagy a geopolitikai kockázatok csökkenése újra 60 dollár irányába fordíthatná vissza az árfolyamot.

Egy ilyen forgatókönyv bekövetkezése miatt a befektetők egyelőre nem rohamozták meg a nyersanyagpiacot, de idén új értelmet nyerhet a fekete arany elnevezés, és a jelenlegi környezetben aranyat érhet egy olajpiaci befektetés” – hangsúlyozta a befektetési szakember.

 

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo