Márciusban az építőipar árhatástól megtisztított termelése 9,8 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, míg az előző hónaphoz viszonyítva, munkanaphatással kiigazítva 1,2 százalék volt a csökkenés a teljesítményben. Épületek főcsoportban 13,2 százalék volt a csökkenés, az egyéb építmények - infrastrukturális beruházások - esetében pedig 1,6 százalékkal volt alacsonyabb a termelés.
Az első negyedévben 9,2 százalékkal alacsonyabb volt az ágazat termelése éves alapon, így a holnap megjelenő GDP adathoz is várhatóan negatívan fog hozzájárulni az iparág - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn publikált adataira Horváth András, az MBH Bank vezető elemzője.
Épületek esetében 4 százalékos volumennövekedéssel új szerződést 228 milliárd forintért kötöttek a hónapban, a szerződésállomány pedig 1384 milliárd forint volt, ami árhatástól megtisztítva 9 százalékkal alacsonyabb állományt jelent az előző évhez képest. Egyéb építmények kategóriában éves alapon 54 százalékos csökkenés után 159 milliárd forintnyi új szerződés került aláírásra a hónapban, az állomány pedig 1513 milliárd forint volt, ami 39 százalékos éves megrendeléstömeg csökkenést jelent.
A drágulás továbbra is igen erőteljes az iparágban, elsősorban az építőanyagok árnövekedése miatt, 2023 I. negyedévében 24,1 százalékkal nőttek az iparági termelői árak éves alapon, az előző negyedévhez képest pedig 4,8 százalékkal emelkedtek.