Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben az első nyolc hónapban, folyóáron 2971,3 milliárd forint, ezen belül augusztusban 418,6 milliárd forint értékű árut forgalmaztak.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma augusztusban az átlagos növekedési ütemnél lassabban, az előző év azonos hónapjához viszonyítva 6,3%-kal bővült. Ezen belül a vegyes termékkört forgalmazó üzletek (hipermarketek, szupermarketek) forgalma dinamikusabban (6,6%-kal) nőtt, az élelmiszer-szaküzletek forgalma kismértékben tovább csökkent (0,4%-kal).
A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítése az átlagos növekedési ütemnél gyorsabban (7,5%-kal) bővült. Ezen belül a leggyorsabban a könyv, újság, papíráru- és egyébiparcikk-kiskereskedelem (10,4%) és az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma (9,0%) emelkedett. Átlagot meghaladóan, 7,8%-kal bővült a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-kiskereskedelem mutatója, alapvetően az illatszerüzletek eladásainak jelentősebb növekedése következtében. A textil-, ruházati és lábbeli-kiskereskedelemi eladások 7,1%-kal emelkedtek. A bútor-, háztartásicikk-, vasáru-kiskereskedelemi eladások összességükben 4,9%-kal növekedtek, de ezen belül az elektromos háztartási cikkeket forgalmazó üzletek értékesítése ennél jelentősebben bővült.
Az Európai Unióban, a publikált legfrissebb adatok szerint, a kiskereskedelmi forgalom júliusban csak szerény mértékben növekedett. Az előző év azonos hónapjához képest az 15 EU-tagország átlagában 1,1%-os növekedést regisztráltak, míg az eurózóna országaiban a forgalom stagnált.
A legnagyobb bővülést Finnországban (6,5%), Svédországban (5,0%) és az Egyesült Királyságban (4,4%) érték el. A legnagyobb visszaesést Németországban (2,1%) és Portugáliában mérték (0,9%). Az EU-tagországok egészére becsült adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 1,6%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom 0,8%-kal múlta felül az előző év azonos időszakit. Az utóbbin belül a legmagasabb növekedést (1,4%) a bútor-, háztartásicikk-, vasáru- kiskereskedelemi üzletekben érték el.
Júliusi gyorsjelentésében első alkalommal közölt az Eurostat adatokat a csatlakozó országok havi kiskereskedelmi forgalmának alakulásáról. Eszerint kiemelkedő ütemben nőtt Lettország és Litvánia kiskereskedelmi forgalma júliusban (16,2, illetve 14,4%-kal), miközben Észtországban 4,0%-os, Szlovéniában 3,2%-os növekedést, a Szlovák Köztársaságban nagyobb arányú (7,7%-os) visszaesést regisztráltak.
A fentiek szerinti kiskereskedelemben nem szereplő gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem hazai értékesítése (kiigazítás nélkül) augusztusban 9,2%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem értékesítési volumene augusztusban 1,3%-kal csökkent.
Kiskereskedelem - 2003. január-augusztus
A kiskereskedelmi forgalom volumene augusztusban 7,1%-kal, az első nyolc hónapban 8,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Bár az augusztusi növekedés elmaradt az előző haviak átlagától, továbbra is dinamikusnak minősíthető. Az előző hónaphoz viszonyított augusztusi volumenindex 0,1%-os növekedést mutat.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.