Kiskereskedelem 2003. január-június

A kiskereskedelmi forgalom munkanapokkal kiigazított volumene 2003 első félévében 8,4%-kal, a II. negyedévben 6,9%-kal, júniusban 6,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A júniusi változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom szezonálisan és munkanapokkal kiigazítva 0,9%-kal volt több a májusinál.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2003 júniusában 388 milliárd forint, az első félévben 2132 milliárd forint értékű árut értékesítettek. A kiigazított változatlan áras adatok szerint júniusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem az átlagos növekedési ütemnél gyorsabban (8,9%-kal), a nem élelmiszer-kiskereskedelem annál lassabban (4,3%-kal) bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a vegyes termékkört forgalmazó üzletek (hipermarketek, szupermarketek) értékesítése jelentősen (10,3%-kal) növekedett, az élelmiszer-szaküzletek forgalma tovább csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül a leggyorsabb növekedést júniusban a textil-, ruházati és lábbeli-kiskereskedelemben (16,6%-os) regisztrálták, a többi üzlettípus forgalma elmaradt az átlagos növekedéstől. A bútor-, háztartásicikk-, vasáru-üzletek munkanapokkal kiigazított forgalma 4,0%-kal, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzleteké 3,2%-kal; az iparcikk jellegű üzleteké 3,0%-kal; a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzleteké 0,8%-kal haladta meg az előző év azonos hónapit.

A fogyasztásicikk-javító helyek árbevétele – amely a kiskereskedelmi forgalomhoz viszonyítva mindössze 0,4% – változatlan áron (kiigazítás nélküli) 2003 első félévében 4,4%-kal, júniusban 6,5%-kal növekedett.

Az Európai Unióban a kiskereskedelmi forgalom munkanapokkal kiigazított volumene májusban – a publikált legfrissebb adatok szerint - 0,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Az eurózóna országaiban az átlagos növekedés ennél is mérsékeltebb: 0,4%-os volt.

A legnagyobb bővülést Spanyolországban (4,5%), Finnországban (3,9%) és Svédországban (2,9%) regisztráltak, csökkenést mértek Portugáliában (3,0%), Németországban (1,7%) és Ausztriában (1,0%). Az EU-tagországok egészére becsült adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 1,3%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom 0,7%-kal múlta felül az előző év azonos időszakit. Utóbbin belül a legmagasabb növekedést a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletekben érték el.

A fentiek szerinti kiskereskedelemben nem szereplő gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem értékesítése (kiigazítás nélkül) az év első félévben 13%-kal, júniusban 8,4%-kal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem forgalmában az év első hat hónapjában kismértékű növekedést mértek (0,5%), a júniusi forgalom 2%-kal maradt el az előző év azonos időszakitól.

A szokásos rend szerint megtörtént a 2003. I. negyedévi adatok felülvizsgálata.A pótlólag beérkezett és javított adatok ismételt feldolgozását követően az I. negyedévben az előzetesen publikált adatokhoz képest a tevékenységcsoportonkénti volumenindexek valamelyest ugyan elmozdultak, az átlagos kiskereskedelmi volumenindex azonban nem változott.

A felülvizsgált adatokból számított országos kiskereskedelmi forgalom területi megoszlásában a közép-magyarországi régió képviseli a legnagyobb súlyt (38,1%), Budapest részesedése az országos forgalomból továbbra is meghatározó (26,2%), a többi régió 9-12% közötti súlyt képvisel.

Az I. negyedévben a kiskereskedelmi eladások az országos átlag felett egyedüliként (9,4%-kal) a közép-magyarországi régióban emelkedtek. Tekintettel arra, hogy a fővárosi (8,4%-os) növekedés megegyezett az országos átlaggal, a régió átlag feletti növekedését a Pest megyei kiemelkedő bővülés eredményezte. Az átlagos szintet megközelítő volt még a bővülés az észak-magyarországi (8,3%), a közép-dunántúli (7,6%) és a dél-dunántúli régióban (7,6%). A legszerényebb növekedést a nyugat-dunántúli (5,1%) és az észak-alföldi (6,3%) régióban regisztrálták.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo