A parlamenti választások után felálló új kormány legfontosabb feladata lesz elkezdeni azokat a kiigazításokat és reformokat, melyekkel csökkenthető az államháztartás hiányának mértéke. Az MSZP és a Fidesz mellett Parlamentbe került két kis párt, az MDF és az SZDSZ is átfogó lépéseket tenne a deficit visszaszorítása érdekében.
"Mihamarabb el kell kezdeni!"
Mihamarabb minden reformot el kell kezdeni, hogy azok hatása a belátható időn belül érvényesüljön - nyilatkozta Kuncze Gábor, az Szabad Demokraták Szövetségének elnöke. Mindenképpen csökkenteni kell a kormányzati szervek, így a minisztériumok, hivatalok és háttérintézmények számát. Végig kell gondolni ezen felül az önkormányzati rendszerek működését is, csökkenteni kell az önkormányzati képviselők számát a gazdaságosabb működés érdekében.
Az SZDSZ régóta szorgalmazza az egykulcsos áfarendszert is, azonban semmiképp nem szeretné azt a többi reform közül kiragadva önmagában megvalósítani - mondta a pártelnök. Az egységes 20 százalékos kulcs bevezetése ugyanis önmagában nem oldaná meg az államháztartás finanszírozásának jelenlegi problémáit.
Az egészségügy területén akár már idén megszülethet egy új törvény, mely megoldaná a jelenlegi helyzet gordiuszi csomóját. Az SZDSZ szerint ugyanis létre kéne hozni egy olyan finanszírozási rendszert, melyben az állampolgárok dönthetnek arról: magán-, vagy állami orvosi kezelésben szeretnének részesülni. Ez egyrészt választási lehetőséget biztosít a lakosságnak, másrészt rávezetheti arra, hogy a magánkézben lévő egészségügy nem feltétlenül jelenti a kezelések árának elszabadulását. Kuncze Gábor úgy véli, a polgárok nagy többsége egyébként a magánorvosokat választaná.
"Ne a fűnyíró elv érvényesüljön!"
Dávid Ibolya, az Magyar Demokrata Fórum elnöke szerint a teendőket két részre kell bontani: azonnali lépésekre, illetve átfogó reformokra. Vannak pénzek, amelyek gyors döntésekkel megfoghatók, megtakaríthatók a költségvetésben. Ilyen például a korrupcióra szakértők szerint évente elkótyavetyélt legalább 100 milliárd forint. De ilyen a kormányzati szervezeten belüli párhuzamosságok megszüntetésével megtakarítható sokmilliárdos összeg is: például informatikával ma három kormányzati szervezet foglalkozik, köztük egy minisztérium.
Ugyanakkor érdemes lenne - egyetértve a gazdasági vezetők minap kiadott kiáltványával - tételesen végigmenni a jelenlegi költségvetésen, és egy radírral egyszerűen kiradírozni a felesleges költéseket, mert biztos, hogy a jelenlegi költségvetésben is található 3-400 milliárd forintnyi tartalék. Persze ez nem ilyen egyszerű, hiszen ehhez konszenzusra lenne szükség, vagy akár pótköltségvetésre is.
A másik csoportba tartoznak a reformok. Elsőként három területen kell elkezdeni haladéktalanul az átalakítást: államigazgatás, egészségügy, adórendszer. Az államigazgatás reformjában nem a fűnyíró elvnek, hanem a teljesítményelvnek kell érvénybe lépnie. Először is csökkenteni kell az adminisztratív feladatok számát, majd ahhoz kell hozzárendelni az apparátust. Nem az a feladat tehát, hogy találomra rúgjunk ki több tízezer közalkalmazottat, hanem először reformáljuk meg a rendszert, egyszerűsítsünk, majd azután rendeljük hozzá a munkaerőt. Az egészségügyben értelemszerűen a szolgáltatásközpontú, egybiztosítós egészségügy irányába kell elmozdulni és be kell engedni a magántőkét. Az adóreform esetében pedig az egykulcsos szja bevezetése és az örökösödési illeték eltörlése az első lépések egyike.