Adóváltozások
Alig hogy letette az esküt az új kormány, máris olyan csomaggal ismertette meg a közvéleményt, amelytől a nem a foci vb-re figyelőknek elállhatott a lélegzetük. A kabinet az idén mintegy 350, jövőre pedig 1000 milliárd forintot spórolna meg a számtalan elemből álló intézkedésekkel. Többen vélik úgy, hogy ebben a miniszterelnöki ígéretek ellenére sem látszanak a hosszú távú reformok jelei, sokkal inkább a rövid távú kiigazítás a fő vezérlő erő. Az elemzők egy része ezzel együtt üdvözli a bejelentett intézkedéseket. Igazából egyik bejelentett intézkedésbe sem tudnék nagyon belekötni - mondta a Napi Gazdaságnak Samu János, a Concorde makroelemzője.
Drága bankok
Magyarországon jelenleg 1-4 százalék közötti díjat fizetnek a kereskedők a bankoknak, ha a náluk telepített POS-terminálon keresztül bankkártyával fizet az ügyfél - tudta meg a Világgazdaság.
A hitelintézetek üzleti titoknak minősítik ezeket a díjakat, amelyeket maguk határoznak meg, annyit azonban elárultak, hogy a jutalék szintje a terminál helyétől és a forgalom nagyságától is függ. A MasterCard ennek a díjnak legfeljebb a 10 százalékát kapja, amit Európában egy egységes táblázat alapján határoznak meg. Itt is fontos szerepe van annak, hogy a bank mekkora forgalmat bonyolít - tudta meg a Világgazdaság.
Sitt-telepek a város szélén
Építési depókat hoznának létre Budapest határában a fuvarozók. A raktáraktól kiadáscsökkentést remélnek, és szerintük így a főváros útjait is kevésbé terhelnék a többtonnás teherautók. Milliárdos beruházással két-három éven belül több építőipari lerakótelepet szeretne néhány fuvarozási vállalkozó felépíteni a főváros szélén - értesült a Magyar Hírlap. A depókban az építési alapanyagokat, a törmeléket és a hulladékot helyeznék el azok a fuvarozók, akik fantáziát látnak ebben a lehetőségben.
Belgák legyünk vagy olaszok?
Ha nem lett volna az 1999-es határidő kényszere a tagállamokon, soha nem jött volna létre az euróövezet. A 2010-es céldátum ugyanígy segíthet Magyarországnak, hogy végigvigye a nagy elosztórendszerek önmagában is elkerülhetetlen reformját - állítja a Belgiumban élő professzor. Lámfalussy Sándorral a Népszabadság készített interjút.