Gyurcsány Ferenc, az MSZP és Orbán Viktor, a Fidesz-MPSZ miniszterelnök-jelöltje szerda este 7-től vitázik a Magyar Televízió stúdiójában. A szerdai párbeszéd két moderátora Rábai Balázs és Süveges Gergő, az MTV munkatársai lesznek.
A vitát 3 perc beszéddel kezdik, amit a másik fél egyperces reagálása követi.
Falvak, mezőgazdaság
Gyurcsány Ferenc szerint a falvak és az agrárium legnagyobb problémája, hogy túl sok a politika. A Fidesz-érában például egy budapesti ügyvédre bízták a mezőgazdaságot és most is ez történik, a Magosz befolyása Gyurcsány szerint nem jó. A szocialista-liberális koalíció viszont meg tudott állapodni Oroszországgal. Piacot teremtett, nem hagyja, hogy Magyarország Európa szemétlerakója legyen. A támogatások tekintetében kétszer annyit adott, mint az előző kormányzat. A kormány szemében nincs különbség kistermelő és a mezőgazdasági vállalkozó között. A beruházások területén a fontos, hogy a feldolgozásra is jusson: ilyen terület volt 2002 és 2006 között a tejipar, bortermelés.
Orbán szerint a kormány cserbenhagyta a gazdákat. Szerinte sokszor cserbenhagyták már a mezőgazdaságban dolgozókat, így épp itt az ideje, hogy a támogatások segítségével a maguk kezébe vegyék a sorsukat.
Orbán szerint a kormány feladata, hogy piacokat szerezzen és megakadályozza a nemzetközi piacok negatív hatásaitól. Nem lehetünk Európa balekjai lenni. Meg kell védeni a piacainkat, mert nem akarunk hontalanná válni a saját hazánkban. Orbán szerint a vidéknek vannak tartalékai és lehetőségei, de ezeket ki kell tudni használni. Az elmúlt négy év a faluk leépítésének időszaka volt. A Fidesz meg kívánja védeni a magyar falvakat, a postákat és az óvodákat újra meg akarják nyitni. Míg 1945-ben több, mint egymillió marha volt Magyarországon, pedig egy háború-sújtotta ország volt Magyarország, ma meg kevesebb, 720 ezer. A különbség magáért beszél.
Gyurcsány szerint aki piacszerzésről tart előadást, az, aki korábban bezárta Oroszország felé a kaput. Bátran építkezni, az a feladat. Orbán számaira azt mondta, hogy azt is meg kell nézni, hogy mennyit tejeltek a tehenek 1945-ben és mennyit most.
Adórendszer, költségvetés
Orbán: Az államadósság elönt minket, mint az árvíz. Magyarországot ekkora adósságba taszítani felelőtlenség. Ennek következtében a járulékok és adók emelkednek. A költségvetés számadatait nem tették közzé időben - ez a nyolcvanas éveket idézni.
Gyurcsány: Már megint a számok bűvölete. 1998-ban a miniszterelnök-jelöltként Orbán 7 százalékos növekedést ígért, aztán nem lett belőle csak három.
Gyurcsány: 2002-ben ugyanakkora volt az adóteher, mint 1998-ban. Az MSZP csökkentette az személyi-jövedelemadókat és az áfát is. Képviselőként is láthatja, hogy kevesebb adót fizet. "Hova megy a pénz?" Minden harmadik többlet-kiadást a nyugdíjakra költöttük. Európában sehol nem épül annyi autópálya, mint Magyarországon. Ezermilliárddal több pénzt költöttünk az egészségügyre. Természetesen a közigazgatást is csökkenteni kell, a kiadásokat is. Én például egy autóval járok, míg Önnek 10 volt.
Orbán szerint nem kell szamárságokat beszélni, neki csak egy autója volt ugyanis.
Családtámogatás, otthonteremtés
Gyurcsány: Kérdés, hogy mindenkinek segítünk, vagy annak adunk többet, akinek nincsen. Az önmagát konzervatívnak nevező kormány azt támogatta, akinek egyébként is volt. Mi a családi pótlék rendszerében támogattuk a rászorulókat. Az adókedvezményeket pedig csak az tudja kihasználni, aki adót fizet. 30 millió forintos hitelhez kamattámogatást adni, az ingatlanbefektetési támogatást jelent. Mi a panellakások felújításra és a fészekrakó programokra költünk.
Orbán feltette a kérdést, kit tart gazdagnak a kormány, mivel keveset kereső családoktól is megvonták a támogatást.
Orbán szerint a legfontosabb kérdés a nemzet családpolitika, mivel a mai helyzetben nem tartható fenn sem a gazdaság, sem maga a nemzet. Ígéretet tett, hogy visszaállítják a lakástámogatást és kedvezményt adnak a kisebb gépkocsik vásárlásához a fiataloknak és családosoknak
Gyurcsány szerint Orbán fél a számoktól, mint ördög a tömjénfüsttől.
Egészségügy
Orbán: messze az európai átlag alatt költünk az egészségügyre. A gyógyszerárak az ígéretek ellenére nem csökkentek. A kórházak rossz állapotban vannak, de erre nem az a megoldás, hogy eladjuk őket. Orbán szerint a kórházprivatizációs népszavazás az állami kézben maradásra szavazott elsöprő fölénnyel. Ki kell mondani, hogy az egészség nem üzlet - tette hozzá a pártelnök.
Gyurcsány szerint 1998-ban kétszeres emelést ígért a Fidesz, de nem lett belőle semmi. Gyógyszerfelírási díjról senki sem beszélt.
Gyurcsány: Egy miniszter akarta eladni a kórházakat: a Szobi mentőkórházat Mikola István akarta privatizálni. A KDNP programjában is szerepel a magánosítás. A Fidesz kétszeres béremelési ígérete után az MSZP teljesítette is ezt. Mi azt a különbséget akarjuk megváltoztatni, hogy a nagyvárosi igazgató ne kapjon jobb állami ellátást, mint a faluban élő nyugdíjas. Nem csak pénzzel lehet javítani, ez a Fidesznek sem sikerült, itt átalakítás kell.
Orbán megköszönte az egészségügyben dolgozóknak, hogy olyan kevés fizetésért teljesítik a munkájukat.
Oktatás
#page#
Gyurcsány: Megváltozott a világ. A boldogulás talentum kérdése, és nem körmössel kell tanítani, ahogy elnök úr helyettese mondja. Minden faluban, ahol lehetséges, meg kell tartani a kisiskolát. Olyan iskolákra van szükség, ahol számítógép és tornaterem is van. Olyan középiskolára van szükség, mint amilyenből Teller Ede is jött. Szocialista oktatási minsizter kell, mert mi ellentétes szempontokat is tudunk érvényesíteni. 50 regionális szakképző központot indítottunk el. 1000 iskolát épít a szocialista párt.
Orbán megfeddte Gyurcsányt, amiért ígérget, amikor azt sem fejezte be amit korábban megígért. Ráadásul iskolákat zártak be, és egy szabad demokrata oktatási miniszter végezte "ámokfutását" az elmúlt négy évben.
Orbán szerint különösen fontosak az iskolák, ám sem a szülők, sem a gyerekek sem a pedagógusok nem ismerik ki magukat. Vissza kell állítani a régi érettségi rendszert, szükség van saját nemzeti tankönyvkiadóra, a legfontosabb, amit az új kormánytól elvárnak, hogy megreformálja a szakképzési rendszert. Szomorú tény, hogy csúcson van az iskolából kikerülő munkanélküliek száma
Gyurcsány szerint ez a 32. kérdés, ahol Orbán több pénzt ígér.
Gazdasápolitika
Orbán: Magyarországon nem az elosztási, hanem a termelési rendszerrel van a legnagyobb baj. Meg kell újítani a Széchenyi-tervet, mivel a régibe belefojtották a szuszt. Első helyen az adó- és tb-járulék csökkentése áll, és ebből következik a gazdasági növekedés. A közbeszerzési törvényt át kell alakítani, magyar kézben kell tartani, amit csak lehet.
Gyurcsány: nem líra kell, hanem konkrét számok kellenek. Hogy mivel éri el ezt, arra nem kapunk választ. Négyszer annyi vállalkozó kapott támogatást az elmúlt négy évben. Ez az új Széchenyi-terv.
Gyurcsány szerint a járulékcsökkentés nem old meg mindent. Kell-e még egy pincér, ha járulékcsökkentés történt. Az előző kormány alatt történt járulékcsökkentés, mágis 40 ezerrel kevesebb alkalmazott utén fizettek. Építkezni kell. Utat, vasutat. Ön kidobott 600 milliárdot. Ön fél a fejlesztéstől. Gyógyszeriparban, bioenergiában a legjobbak leszünk. Az igazi program a fejlesztéseké. Az országot nem általában kell fejleszteni, hanem célzott fejlesztések kellenek. Legyen az elnök úr is bátrabb.
A radikális tb-járulékcsökkentés 130 ezer új munkahelyet teremtett - emlékeztett Orbán. A vállakozókkal pedig szövetséget kell kötni, ahogy a Fidesz tette a Vállalkozók Pártjával.
Munkahelyteremtés
Gyurcsány szerint más a problámája Battonyának és más Komáromnak. Valahol nincs elég munkáskéz, és külföldről jönnek az emberek dolgozni. Ahova viszont nem vezet út, oda nem is megy a tőke. Ez a problémája az Alföldnek például. Az építkezés csak esély, ennek együtt kell járnia a szakképzéssel. Mi például már megállapodtunk a kamarával. Nem 10 százalékos csökkentés kell, hanem célzott, ahogyan a kormány csinálta. A Start-kártyával 20 százalékkal kevesebb járulékot kell fizetni. A gyesről visszajövő kismamák, a pályakezdők és az 50 év felettiek esetében.
A radikális TB-járulékcsökkentés 130 ezer új munkahelyet teremtett - emlékeztetett Orbán.
Orbán: A foglalkoztatottak száma ügyében becsapnak minket - mivel bárki foglalkoztatott, ha legalább egy órát bejelentve dolgozott. Becsületes munkából nem, vagy csak alig lehet megélni - mondta Orbán. Szerinte lehetséges olyan rendszert létrehozni, amelyben mindenkinek jut tisztességes munka. Ugyanakkor a bürokrácia miatt nem szívesen alkalmaznak új embereket a vállalkozások. A körbetartozásokat meg kell szüntetni. Tízezer cég ment tönkre, mert a kormány nem térítette vissza számukra az áfát.
Gyurcsány szerint évente 5-7 ezerrel több vállalkozás van évek óta. 2001-ben 90 ezer vállalkozás ment tönkre, ma az átlag 85 ezer.
Életminőség, nyugdíjrendszer
Orbán sokadszor is megkérte a lakosokat, gondolják végig, jobban élnek-e mint négy éve. A vidékfejlesztési minisztérium mellett felállítanának egy Budapest-fejlesztési minisztériumot is. Radikális minimálbér-növelést helyezett kilátásba a pártelnök, amelynek összege legalább 100 ezer forint.
Gyurcsány szerint egy liter benzin 2002-ben 37 percet kellett dolgozni, most 27-et. Egy vasúti jegy 2002-ben 4 órát kellett dolgozni, most 3 óra 20 percet. A gyógyszerek ára 100 százalékkal nőtt, most 25-tel.
Gyurcsány szerint igazságtalan a nyugdíjrendszer. Aki 1995-ben ment nyugdíjba, akár 20 ezerrel is kevesebbet kap, mint aki most. Nem 14. havi nyugdíj kell, hanem ezen különbségek kiigazítása. 62 év felett ingyenes lesz az utazás. A pályakezdő tanár garantált jövedelme 62 ezer volt, volt 117 ezer. A Fidesz már sokat ígért, de nem emelte a béreket.
Orbán emlékeztett, hogy ö is személyesen megszavazta a 13. havi nyugdíjat, egyben megígérte, hogy megszavazzák a 14. havi nyugdíjat is.
Zárszavak
Gyurcsány szerint látható, hogy két Magyarország két oldala pörlekedik. Építkezni kell egy jobb világért. Gyurcsány nem tud mindenkihez bekopogni. "Itt az egész országnak cselekednie kell!".
Orbán záróbeszédében megemlítette, hogy sok a gond és a baj, sok mindent elvettek az emberektől, de jókedvűnek kell maradni. Már nem kell félni az országban, szabadság van és mindenki elmondhatja a véleményét. "Készüljenek fel a magyarok és beszéljék meg a dolgokat, hogy jó döntést hozhassanak."