Két szék közé eshet Szeged

Tudásalapú gazdaság lehetőségei Szegeden címmel tartottak előadást a városban. Az egyetem, mint potenciális szolgáltató partner, kihasználható lenne. Szegeden a tudás alapú gazdasági tevékenység még sincs jobban jelen, mint bárhol máshol az országban. A város vezetése a stratégiájában a tudás alapú iparra épít. Igaz több vasat tartanak egyszerre a tűzben.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre többet hallani, főleg az egyetemmel rendelkező városokban, a tudás alapú ipar megteremtésének szükségességéről. Mégis nehéz elmondani, hogy mit is értenek ez alatt. A szakirodalom szereti a tanuláshoz kötni, amelyen a folyamatos újdonságkeresést, az innovációt értik.

Célzottan kell fejleszteni

Bajmóczy Zoltán, s Szegedi Tudományegyetem adjunktusa viszont felhívta a figyelmet, hogy nem szabad egyenlőségjelet tenni a kutatás és fejlesztés valamint az innováció között. A Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Kommunikációs- és Reklámklubjának szakmai délutánján tartott előadásán -mely "A tudásalapú gazdaság lehetőségei Szegeden" címet viselte - az egyetemi adjunktus kitért arra, hogy a k+f tevékenység nem minden esetben hasznosul a gazdaságban, míg az innovációt nem feltétlen előzi meg kutatás.

Így a tudás alapúságon az innovációt, és nem a k+f tevékenységet kell érteni. Meglepő módon az újdonságok bevezetésében inkább a szolgáltató iparág jár az élen és nem a csúcstechnikát előállító vállalkozások. Bajmóczy előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy egy akkora városban, mint Szeged kevés iparág lehet húzóágazat, így a gazdaságfejlesztési irányvonalak meghatározása előtt nagyon fontos, hogy alapos vizsgálódás előzze meg az erőteljes beavatkozást. (Miskolc például nanopolisz akar lenni.)

Egyúttal a tudás alapúságot elősegítő beavatkozás célzott kell, hogy legyen. Ugyanis ez nemcsak lehetőségeket, de kockázatokat is magában rejt. Ha a fejlesztések elindulnak, azon nehéz változtatni. Érdemes tudatosítani, hogy a gazdaságfejlesztés sajátja a negatív hatás, mint lehetséges végeredmény. Azaz nemcsak sikeres és semleges eredményt hozhat a szándék, hanem a visszájára is fordulhat a gazdaságfejlesztés. Éppen ezért fontos a megfelelő előkészítés.

Az egyetem és az ipar kapcsolata

Az egyetem, mint potenciális szolgáltató, kihasználható lenne a tudás alapú ipar létrehozásában. Mégis az ilyen irányú egyetemi tevékenységek iránt többségében azok a cégek érdeklődnek, amelyek igazából nem tekinthetőek innovatívnak. Pont azok, amelyek nem célcsoportjai az ilyen tevékenységeknek. A Bajmóczy által felállított hipotézis szerint ennek oka az, hogy a cégek egyfajta ingyen pénznek gondolják az egyetem segítségét, és úgy tartják, hogy nincsen kockázata a kipróbálásának.

Az előadó egy tévhitet is lerombolt. Az igaz ugyan, hogy a képzett munkaerő koncentráltsága az európai uniós átlagot is meghaladja a szegedi kistérségben, miközben a k+f potenciál az országos átlag kétszerese, viszont ennek ellenére a Szegeden a tudás alapú gazdasági tevékenység még sincs jobban jelen, mint bárhol máshol az országban.

Ebben változást hozhatnak a klaszterek, ha az ezekben rejlő lehetőséget sikerül kiaknázni. Az előadást követő beszélgetés során ez a lehetőség is felmerült, igaz a jelenlévők szerint a klaszterek létrejöttét ma még inkább a kényszer és a felismerés motiválja, hiszen ebben a formában nagyobb mértékű uniós támogatást tudnak szerezni a cégek. Az IPOSZ vezetője is az összefogásra bíztat.)

Szeged jövőképe

A város vezetése a stratégiájában a tudás alapú iparra épít. Igaz két vasat tartanak egyszerre a tűzben. Már megvannak a tervei annak az aquaparknak, amelyben Európa leghosszabb vizicsúzdája is helyet kapna. Folyamatosan fejlesztik a többi fürdőt is. Nagy hangsúlyt fektetnek a belváros teljes rekonstrukciójára, és az olyan turistacsalogató programokra, mint a nyári szabadtéri- valamint várjátékok, a halászléfőző-fesztivál, a hídi vásár és a borfesztivál.

Mindeközben ott vannak a város logisztikai ambíciói, amelyet a román és szerb határ közelsége, valamint a már meglévő (M5) és tervezett autópályák (M43, kelet-nyugati irányú) gerjesztenek. Azaz szegediként nehéz eldönteni, a turizmus, a logisztika vagy a tudás alapú ipar teremti meg a város hosszú távú sikerét. Mivel az erőforrások szűkösek, félő, hogy sikerként jelentkező eredmény nélkül használódnak el.

Véleményvezér

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo