Két százalék alá vágta Matolcsy az alapkamatot

Tizenöt bázisponttal 1,95 százalékra, újabb történelmi mélypontra csökkentette a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kedden.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: MTI

Az ülés előtt elemzők egyöntetűen csökkenést vártak, csak abban voltak megosztottak, hogy a testület milyen mértékű mérséklésről dönt. A monetáris tanács legutóbb 2014. júliusában csökkentette az alapkamatot, 2,10 százalékra. Matolcsy György jegybankelnök akkor bejelentette, hogy a tanács "tartós tartásra rendezkedik be". A decemberi inflációs jelentés azonban jelentősen mérsékelte a fogyasztói áremelkedésre vonatkozó jegybanki várakozásokat, így megjelent az újabb enyhítési ciklus lehetősége.

A februári kamatdöntő ülésről kiadott rövidített jegyzőkönyvben az MNB már kilátásba helyezte, hogy a márciusi inflációs jelentés ismeretében értékeli majd a tanács a monetáris kondíciók további könnyítésének szükségességét.

300 alá is benézhet a forint

Fontos mérföldkőhöz érkezett az MNB a márciusi kamatdöntő ülés alkalmával, hiszen a nyomott inflációs kilátásra reagálnia kell a Monetáris Tanácsnak, hogy teljesüljön az inflációs célja. Széles körben egyetértés volt arról, hogy a Tanács új kamatcsökkentési ciklusba kezd márciusban, amelynek megfelelően cselekedett, hiszen 15 bázisponttal 1,95%-ra vágta az irányadó alapkamatot. A Tanács kényelmes helyzetben van, hiszen a Federal Reserve és az Európai Központi Bank is „galamb” a monetáris politikai álláspontját illetően, így a nemzetközi befektetői hangulat is támogató. Talán az jelzi a legjobban a kedvező piaci hangulatot, hogy a kamatvágás ellenére a forint erősödni kezdett az euróval szemben a döntés közlését követően és a 300-as lélektani szint felé vette az irányt - vélekedett Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői.

Az elemzők szerint nagy jelentősége lesz a döntést követő közleménynek, illetve a sajtótájékoztatónak, hiszen a szövegezés iránymutatást adhat arról, hogy meddig tarthat a kamatcsökkentési ciklus, illetve miként is ítéli meg a magyar makrogazdasági kilátásokat a Tanács. Matolcsy György elnöksége alatt nyilvános jegybankelnöki beszédre eddig csak akkor volt példa, amikor fontosabb állomáshoz ért a Tanács (pl. az előző kamatcsökkentési ciklus vége). Amennyiben a jegybanki döntéshozók úgy gondolják, hogy a magyar gazdaság számára gyengébb forintra van szükség (az inflációs cél, illetve a növekedés serkentése miatt), a sajtótájékoztató, illetve a kamatdöntő ülést követő közlemény olyan utalásokat tartalmazhat, aminek következtében a magyar fizetőeszköz eladói nyomás alá kerülhet. Ellenkező esetben viszont, azaz ha a Tanács bezárja a kaput további lazító lépések előtt, újra beköszönthet a 300-as szint alatti forint korszaka.

Van pénz, de hova tegyem?
A kereskedelmi bankok által kínált kamatok régen elvesztették vonzerejüket az ügyfelek számára, így a nagy többség új lehetőségek után kutat. A kevésbé vonzó kamatkörnyezet jó lehetőség arra, hogy a pénzintézetek új termékekkel álljanak elő, a lakosság pedig tágítsa pénzügyi kulturális ismereteit.
Nem meglepő

„A kamatcsökkentés nem okozott meglepetést a piacokon, hisz a jegybank kommunikációjával folyamatosan készítette fel a piaci szereplőket a márciusi kamatcsökkentésre. A vágás mértéke megegyezett a várakozásunkkal. A 15 bázispontos csökkentés agresszívebb, mint a 2014 első felét jellemző óvatosabb enyhítés, azonban elmarad a sztenderd 25 bázispontos lépésköztől, így óvatosságot is üzen a piacoknak" - vélekedett ,Bebessy Dániel, a  Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere. (A legutóbbi kamatdöntéssel viszont durva meglepetést okozott a jegybank.)

Az elemző szerint elmúlt hónapok során a jegybank nyilvánvalóvá tette, hogy az elmúlt időszak adatai a decemberi inflációs jelentés lefelé mutató inflációs kockázatokat megjelenítő, alternatív szcenárióját erősítették meg. A tanácstagok arra is utaltak, hogy a döntés nagyban függ majd a márciusi inflációs jelentéstől, amelyről úgy gondoljuk, hogy a decemberi riporthoz képest lényegesen alacsonyabb inflációs pályát jelez majd előre. A jegybank decemberi jelentésben szereplő előrejelzésénél az idei év első hónapjainak tényleges inflációs adatai egy százalékponttal bizonyultak alacsonyabbnak. A vártnál kicsivel magasabb februári inflációs adat fordulópontot jelezhet a trendben, de az alapvető helyzeten nem változtat; az infláció sokkal alacsonyabban alakul, mint ahogyan azt a jegybank decemberben gondolta, és ezen egyelőre a belső fogyasztás élénkülését tükröző adatok sem változtatnak.

A külső környezet a múlt heti FED döntést követően ismét támogatóvá vált, a feltörekvő piacokon az elmúlt hetekben tapasztalt idegeskedés után jelentősebb korrekciót láthatunk. Az eurózónás kamatok az ECB kötvény vásárlások megkezdésével a februári szintek alatt vannak, egyre több jegybank folyamodik a mínuszos irányadó rátához Európában. A forint az euróval szemben kifejezetten erős, és a múlt heti felminősítés is nagyobb biztonságot ad.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo