Lipták Zsuzsa közölte: az árakban 2025. februárjában 15 százalékos emelkedés látszik Budapesten az egy évvel korábbihoz képest, de vidéken is 13 százalékos a drágulás a hirdetések áraiban. Ez nagyjából egybecseng a szakértők idei egész éves várakozásaival, országosan 10-15 százalékos áremelkedésre lehet számítani.
A fokozódó kereslet miatt a tranzakciószám 15-20 százalékos emelkedése várható 2025-ben, így akár a 150 ezret is elérheti az adásvételek száma Hartlieb Balázs, az OTP Ingatlanpont Kft. ügyvezetője szerint. Idén nemcsak a kereslet, hanem a kínálat is élénkülhet, mivel a fokozódó érdeklődés és az emelkedő árak következtében megjelenhetnek a piacon azok az eladók is, akik eddig kivártak. Az általános piaci élénkülés mellett arra lehet számítani az OTP Ingatlanpont ügyvezetője szerint, hogy 2025-ben szűkül majd az alku tere, illetve növekedhet a befektetési célú vásárlások piaca is.
Kasziba Erika, az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője szerint az ingatlanhitelezés továbbra is növekszik, mivel a korábbi éveket bőven meghaladja az ingatlanpiaci forgalom, 2024-ben több mint 1350 milliárd forintra nőtt a lakáshitelpiac, a 2025-ös évben várhatóan eléri majd az 1700 milliárd forintot.
Az elmúlt időszakot a támogatások, támogatott hitelek piaci szerepének, illetve a kamatperiódusok átrendeződése jellemezte. Míg korábban az egy vagy egy évnél rövidebb kamatperiódusú hitelek voltak meghatározóak, mára elég nagy arányt képviselnek a végig fix, a teljes futamidőre fix kamatot biztosító lakáshitelek. 2024. decemberében a 10 évnél hosszabb időre fixált kölcsönök aránya a lakáshitel piacon már több mint 28 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy sok hitelfelvevő számára fontos a biztonság.
(MTI)