Két dolog megtörheti a fellendülést

Folytatódhat a növekedés az építőiparban a legújabb statisztikai adatok megjelenése után nyilatkozó elemzők szerint, de többen is felhívták a figyelmet arra, hogy az ágazat lendülete megtörhet az áfa-kedvezmény kifutásával és a munkaerőhiány is gondokat okozhat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken kiadott jelentése szerint októberben az építőipari termelés 38,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist a szeptemberi 23,8 százalék után. Az előző hónaphoz mérten 6,0 százalékkal emelkedett a termelés. Az év első tíz hónapjában 28,4 százalékkal nőtt az építőipar kibocsátása. Az épületek építése 27,3, az egyéb építményeké 51,7 százalékkal nőtt.

Horváth András, a Takarékbank elemzője szerint a 38,1 százalékos októberi építőipari növekedés jelentősen felülmúlta a várakozásokat. A lakóingatlan fejlesztéseket a jelentősen megugró piaci kereslet mellett a családi otthonteremtési kedvezmény, illetve az újlakásáfa 2019 végéig fennálló 5 százalékos szintje is hajtja. „A lendület fenntartásához szükség lenne a kedvezmény meghosszabbítására. Érdemi kockázatot a fellépő szakemberhiány jelenthet az ágazatban, ám ez elsősorban a bérversenyre kevésbé képes mikro vállalkozásokat érinti” - hangsúlyozta. A növekedéshez egészséges szerkezetben mind a magán, mind a kormányzati szektor beruházásai kiegyenlítetten hozzájárulnak - állapította meg Horváth András.

De mi lesz a lakások áfájával?
Kérdéses, meghosszabbítják-e a hazai építkezések felfutásában óriási szerepet játszó kedvezményes, 5 százalékos lakás áfa határidejét 2019 után. Az adókedvezmény miatt várhatóan a beruházók és vásárlók tömegei fogják kihasználni az elkövetkezendő alig több mint két év lehetőségeit. Az újépítésű lakások eddig is népszerűek voltak a piacon, de az igazán nagy robbanás csak most várható.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője azt emelte ki, hogy a növekedésben szerepet játszik egyrészt a tavalyi alacsony bázis, másrészt a fejlesztési kedv megugrása az uniós forrásokon alapuló beruházásoknak és a lakásépítés felfutásának köszönhetően. „A jövőben folytatódhat a növekedés, a rendelésállomány ugyanis jelentős növekedést mutat” - jegyezte meg az elemző. Október végén az építőipari cégek szerződésállománya 113 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.  Németh Dávid szerint kedvező, hogy záródik az építőipari olló, az egyéb építmények és az épületek építése közötti, korábbi jelentős különbség egyre kisebb.

Az ingatlan.com legfrissebb elemzésében is az áll, hogy az alacsony bázis és a kiugró építkezési kedv hajtja az ágazatot. Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőipar helyzetén javíthat az is, hogy 20 milliárd forintos pályázati forrás nyílik meg az ágazati szereplők számára.

Tatár Tibor, a Futureal Development Holding vezetője rámutatott: a 2007-es évhez képest körülbelül 60 ezerrel kevesebben dolgoznak az építőiparban, ez a munkaerőhiány pedig látványos bérnövekedést eredményezett az ágazatban, emellett az építőanyagok is jelentősen drágultak. Ezeknek a folyamatoknak továbbra sincs vége, így a szakember várakozásai szerint az idén tavalyhoz képest 25-30 százalékkal is nőhetnek a kivitelezési költségek. A kapacitáshiány további negatív hatása, hogy a kisebb projektek megvalósítása - kivitelező híján - egyre bizonytalanabbnak látszik.

2020-ig húsz százalékkal drágulhatnak a lakások
Korlátokba ütközhet az új lakások egyébként élénkülő piaca alig több mint két éven belül. Bár a lakásépítési kedv fokozódik és egyre több társasház-építés van folyamatban, a lakásépítési áfára vonatkozó kedvezmény azonban a jelenlegi szabályozás alapján 2019 végén lejár, és az előzetes nyilatkozatok alapján nem kerül meghosszabbításra. Ezért érdemes a mostani kínálatból válogatni, mert, ha nem kap újabb pár évet a kedvezmény, akkor jelentős drágulás jöhet.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo